Koła zaterkoczą na kostce

  Sławomir Draguła sdragula@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  - Pamiętam, że za Niemca całe miasto było wyłożone takimi ładnymi kamieniami. Fajnie, że teraz powrócą na rynek - mówi 72-letnia Anna Ślęczek z Głubczyc.
  Właśnie rozpoczął się remont głubczyckiego rynku. Robotnicy zrywają asfalt pamiętający lata 60. minionego wieku. Po zakończeniu prac odsłonięty zostanie stary bruk, który położono tam jeszcze przed wojną.

  - Może wtedy nie będzie tylu dziur w drodze - mówi Andrzej Wachowiak, kierowca cinquecento. - Po każdej zimie w asfalcie pojawiają się wyrwy. Jestem przekonany, że granit będzie trwalszy.
  - Pamiętam, że za Niemca całe miasto było wybrukowane takimi ładnymi kamieniami. Fajnie, że teraz powrócą ona na rynek - mówi 72-letnia Anna Ślęczek z Głubczyc. - Jak ulicą jechały samochody, to terkotały tam ich opony. Myślę, że z brukiem rynek będzie piękniejszy.

  Robotnicy zrywają asfaltowy dywanik bardzo delikatnie. Wszystkie prace wykonują ręcznie. Jedynymi narzędziami, za pomocą których odłupywane są kolejne płaty asfaltu, to kilofy.
  - Maszyna do zrywania mogłaby uszkodzić znajdującą się pod spodem kostkę - wyjaśnia Roman Podstawka z Usług Komunalnych, które remontują rynek. - Pracujemy bardzo ostrożnie, tak jakbyśmy odnawiali jakiś zabytek.
  Po odsłonięciu części bruku okazało się, że brakuje wielu kostek.
  - Przez pięćdziesiąt lat rynek był wiele razy rozkopywany. Kładzione tam były różne instalacje i bruk, który był zrywany, trafiał najprawdopodobniej na śmietnik - tłumaczy Marian Masiuk, prezes Usług Komunalnych. - Musimy poszukać firmy, która robi podobne kostki i kupić brakujące elementy.

  Prace na głubczyckim rynku mają potrwać do końca miesiąca. Do tej pory kierowcy będą musieli przyzwyczaić się do niewielkich utrudnień w ruchu. Przejeżdżając ulicą Moniuszki, która jest częścią rynku, będą musieli zdjąć nogę z gazu. Może się także zdarzyć, że podczas prac będzie czynny tylko jeden pas jezdni.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama