"Sami swoi" po na szemu

  Tomasz Gdula <a href="mailto:tgdula@nto.pl">tgdula@nto.pl</a>

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

   "Sami swoi" po na szemu
  Sąsiad chce nam przepolowic pole! - Skarzą sie dwaj gospodarze spod Pawlowiczek.
   "Sami swoi" po na szemu

  Uparci i z3ośliwi

  Uparci i z3ośliwi


  - Co zamierza pan zrobic z tym ziemskim zamieszaniem?
  Odpowiada Winfred Mleczko, wójt gminy Pawlowiczki:
  - Tego konfliktu w ogóle by nie bylo, gdyby obie strony darowaly sobie dawne winy i zale. Poniewaz jednak spór trwa, nie moge odmówic prawa korzystania z drogi, która w dokumentach wciąz istnieje. Dlatego wyznaczymy ja w poprzek pól panów Piperka i Bugiela. Chyba ze mieszkancy Radoszowych na wiejskim zebraniu uchwalą wniosek o jej likwidacje. Dopóki droga istnieje, kazdy musi miec do niej swobodny dostep.  - To zlośliwośc, ale on ma do tego prawo - tlumaczą wladze.
  Strony konfliktu same juz nie pamietają, kiedy sie zacząl.
  Wiadomo tylko, ze poszlo o pszenice opryskaną z pola buraków. - Sąsiad spryskiwal swoje pole i wiatr zawial na moje. Jak tak mozna! - pomstuje Herbert Piperek z Radoszowych. - Jak mu powiedzialem, zeby naprawil szkode, to sie zaparl. Ani przepraszam nie powiedzial, a do tego jeszcze ciągle mi zycie zatruwa - dodaje gospodarz.

  Od tego zdarzenia sprzed lat stosunki obu rolników przypominają wojne podjazdową. Jak na razie bez ofiar, ale wszystko przed nimi. Tym bardziej, ze w sporze uczestniczy jeszcze jeden rolnik - Jerzy Bugiel.
  Winowajca spryskania pszenicy preparatem przeznaczonym dla buraków postanowil zabic cwieka sąsiadowi. Kilka lat dumal, jak to zrobic, az w koncu wymyślil: uznal, ze droga prowadząca do jego pola jest zbyt stroma i wygodniej bedzie mu jeLdzic przez pola Piperka oraz Bugiela. Nie udalo nam sie skontaktowac z tym rolnikiem, dlatego zamiast nazwiska, podajemy tylko jego inicjal - W.
  - Ten lachudra chce przerznąc pole pana Piperka na pól, a przy okazji i moje tez - oburza sie Jerzy Bugiel.
  Pomysl gospodarza W. tylko pozornie jest absurdalny. Zrodzil sie dlatego, ze dotarl on do dawnych map, z których wynika, ze przez ziemie nalezącą obecnie do Bugiela i Piperka, dokladnie pośrodku, przed laty istotnie biegla polna droga.
  - Ale to nie powód, zeby ją odtwarzac! Przeciez cesarstwo austro-wegierskie tez kiedyś bylo na moim polu i nic dziś z tego nie moze wynikac - argumentuje Jerzy Bugiel. - A jak facet jeLdzil przez cale lata drogą, która do tego sluzy, to czy nagle ona stala sie bardziej stroma?
  W czwartek strony konfliktu mialy sie spotkac w pawlowickim urzedzie gminy i spróbowac zawrzec ugode. W imieniu Herberta Piperka przybyl Jerzy Bugiel, ale W., ich przeciwnik w sporze, sie nie pojawil. Tymczasem radca prawny Jerzy Zaskórski nie pozostawil wątpliwości: - Droga na polu, chociaz lata temu zaorana, formalnie wciąz istnieje i nalezy do gminy. Jeśli ktoś domaga sie prawa korzystania z niej, nie mozemy mu odmówic.

  - To rozbój w bialy dzien! Nie popuszcze W. tej sprawy, chocbym mial do Strasburga sie odwolywac, bo on jest uparty, zlośliwy i nie do zycia - konczy Jerzy Bugiel.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Niezwykła książka kulinarna w prezencie!

  Niezwykła książka kulinarna w prezencie!

  Festiwal Książki już za 3 miesiące w Opolu!

  Festiwal Książki już za 3 miesiące w Opolu!

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.