Koszary w Koźlu posłużą seniorom

Tomasz Kapica
Kozielskie koszary są dziś w ruinie. Ale jest realna szansa, że się to zmieni.
Kozielskie koszary są dziś w ruinie. Ale jest realna szansa, że się to zmieni. Tomasz Kapica
Po wielu latach jest wreszcie pomysł na zagospodarowanie kompleksu.

Powojskowe budynki przy ulicy Synów Pułku są w fatalnym stanie technicznym. Złomiarze skradli stamtąd większość elementów metalowych, powybijane są szyby, na ścianach jest grzyb. Koźlanie przestali już wierzyć, że jeszcze kiedyś będą służyć ludziom.

W wakacje Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji w Bytomiu, która jest współwłaścicielem tego terenu, zwróciła się jednak do Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Kędzierzynie-Koźlu z pytaniem o możliwość podłączenia budynków do sieci. Sprawą zainteresował się radny Andrzej Kopacki. Napisał do uczelni z Bytomia, jakie ma plany.

- Otrzymałem informację, że chodzi o szeroko pojętą opiekę nad ludźmi starszymi, ze szczególnym uwzględnieniem rozbudowanej opieki medycznej z możliwością świadczenia usług na zewnątrz - tłumaczy Kopacki. - To bardzo dobra informacja, ponieważ wielu mieszkańcom Koźla zależy na zagospodarowaniu tego terenu.

W tym celu został już przygotowany projekt budowlany wraz z uzgodnieniami.

- Nasz projekt przeznaczenia wyżej wymienionej posiadłości na Dom Seniora to reakcja na rosnące zainteresowanie tworzeniem warunków dla opieki nad ludźmi w podeszłym wieku – informuje Barbara Klimas, kierownik Katedry Ekonomii, Zarządzania i Inżynierii Produkcji WSEiA w Bytomiu. Lada dzień w sprawie ma się także wypowiedzieć drugi współwłaściciel kompleksu koszarowego, tj. prywatna uczelnia z Mysłowic. Mieszkańcy wierzą, że się uda.

- Te budynki niszczeją z roku na rok, a mogłyby służyć do wielu celów. A najlepiej gdyby służyły właśnie seniorom - mówi Stanisław Grab z Koźla.

Miały tu być mieszkania komunalne i wyższa uczelnia
4 grudnia 1998 roku dowódca artylerii Śląskiego Okręgu Wojskowego gen. Zbigniew Jabłoński oficjalnie odczytał rozkaz sztabu Generalnego Wojska Polskiego o rozformowaniu 10. Pułku Artylerii Mieszanej im. kadeta Zygmunta Kuczyńskiego.

Po wyprowadzeniu wojska cały kompleks przejęła w administrację Agencja Mienia Wojskowego. Część budynków koszarowych odsprzedała w 2002 roku dwom śląskim uczelniom: Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej z Mysłowic i Wyższej Szkole Ekonomicznej z Bytomia, które nosiły się z zamiarem uruchomienia w nich szkoły wyższe.

Władze miasta zastanawiały się także nad odkupieniem koszarów i uruchomieniu tam mieszkań komunalnych. Żadne z tych planów nie zostały jednak nigdy zrealizowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska