Wybór patrona nowego ronda w Kędzierzynie-Koźlu budzi spore...

Wybór patrona nowego ronda w Kędzierzynie-Koźlu budzi spore emocje

Tomasz Kapica

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Nowe rondo jest przejezdne od kilku dni. Ale oficjalne otwarcie dopiero przed nami.

Nowe rondo jest przejezdne od kilku dni. Ale oficjalne otwarcie dopiero przed nami. ©Tomasz Kapica

Szykuje się spór o to, czyje imię ma nosić nowe rondo w centrum miasta.
Nowe rondo jest przejezdne od kilku dni. Ale oficjalne otwarcie dopiero przed nami.

Nowe rondo jest przejezdne od kilku dni. Ale oficjalne otwarcie dopiero przed nami. ©Tomasz Kapica


Przecięcia wstęgi jeszcze nie było, ale od poniedziałku przejezdne jest nowe, bezkolizyjne skrzyżowanie ulicy Kozielskiej z ul. Reja i Tartaczną. Jego budowa wraz z kilkusetmetrowym odcinkiem drogi kosztowała 6 mln złotych. Ma usprawnić ruch w tej części miasta. Rondo ma mieć także swoją nazwę, a okazało się, że z wybraniem patrona może być problem. Bo propozycji jest kilka, na dodatek rozbieżności idą nieco po linii partyjnej.

Radny Michał Nowak z Platformy Obywatelskiej chce, by nosiło ono imię Rafała Wojaczka, poety związanego z Kędzierzynem-Koźlem.

- To bardzo ważna postać, a wcześniej w żaden sposób nie jej upamiętniliśmy. To jest bardzo dobra okazja - mówi Michał Nowak.

Grzegorz Peczkis z PiS wolałby jednak, żeby rondo nosiło imię tragicznie zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

- Już wcześniej przy innych okazjach zgłaszaliśmy propozycję, by uhonorować byłego prezydenta w taki sposób. Ale się to nie udawało. Może teraz? - podkreśla Peczkis.

Swoją propozycję mają też członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego z Kędzierzyna-Koźla. Oni chcieliby, aby rondo nosiło imię Konstantego Chmielewskiego, byłego dyrektora zakładów azotowych. Swoją propozycję zgłosili już wcześniej i mają nadzieję, że będzie rozpatrzona pozytywnie.


Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada miasta. Mieszkańcy mają jednak nadzieję, że spór nie zaogni się.

- Bo jak mają się kłócić o nazwiska i mieszać w to politykę, to niech lepiej w ogóle nie dają żadnego imienia - mówi Anna Stenc, mieszkanka Śródmieścia.


Kim oni byli

Rafał Wojaczek
Polski poeta i prozaik. Zaliczano do grona tzw. poetów wyklętych. Jego twórczość często dotyczyła śmierci, miłości, cielesności. Był wybitnym pisarzem, ale miał problemy w życiu osobistym, nadużywał alkoholu, awanturował się, próbował targnąć się na swoje życie. Mieszkał na ulicy Piotra Skargi.

Lech Kaczyński
Był prezydentem RP w latach 2005-2010. Zginął w katastrofie polskiego samolotu rządowego Tu-154, który rozbił się niedaleko lotniska w Smoleńsku.

Konstanty Chmielewski
Przez 17 lat pełnił funkcję prezesa i dyrektora Zakładów Azotowych Kędzierzyn. To najdłużej trwająca kadencja w historii firmy. Był twórczym inżynierem, autorem 32 projektów wynalazczych, z których 15 uzyskało ochronę patentową.

Komentarze (58)

Wszystkie komentarze (58) forum.nto.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo