Wybór patrona nowego ronda w Kędzierzynie-Koźlu budzi spore emocje

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Nowe rondo jest przejezdne od kilku dni. Ale oficjalne otwarcie dopiero przed nami.
Nowe rondo jest przejezdne od kilku dni. Ale oficjalne otwarcie dopiero przed nami. Tomasz Kapica
Szykuje się spór o to, czyje imię ma nosić nowe rondo w centrum miasta.

Przecięcia wstęgi jeszcze nie było, ale od poniedziałku przejezdne jest nowe, bezkolizyjne skrzyżowanie ulicy Kozielskiej z ul. Reja i Tartaczną. Jego budowa wraz z kilkusetmetrowym odcinkiem drogi kosztowała 6 mln złotych. Ma usprawnić ruch w tej części miasta. Rondo ma mieć także swoją nazwę, a okazało się, że z wybraniem patrona może być problem. Bo propozycji jest kilka, na dodatek rozbieżności idą nieco po linii partyjnej.

Radny Michał Nowak z Platformy Obywatelskiej chce, by nosiło ono imię Rafała Wojaczka, poety związanego z Kędzierzynem-Koźlem.

- To bardzo ważna postać, a wcześniej w żaden sposób nie jej upamiętniliśmy. To jest bardzo dobra okazja - mówi Michał Nowak.

Grzegorz Peczkis z PiS wolałby jednak, żeby rondo nosiło imię tragicznie zmarłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

- Już wcześniej przy innych okazjach zgłaszaliśmy propozycję, by uhonorować byłego prezydenta w taki sposób. Ale się to nie udawało. Może teraz? - podkreśla Peczkis.

Swoją propozycję mają też członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego z Kędzierzyna-Koźla. Oni chcieliby, aby rondo nosiło imię Konstantego Chmielewskiego, byłego dyrektora zakładów azotowych. Swoją propozycję zgłosili już wcześniej i mają nadzieję, że będzie rozpatrzona pozytywnie.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada miasta. Mieszkańcy mają jednak nadzieję, że spór nie zaogni się.

- Bo jak mają się kłócić o nazwiska i mieszać w to politykę, to niech lepiej w ogóle nie dają żadnego imienia - mówi Anna Stenc, mieszkanka Śródmieścia.

Kim oni byli

Rafał Wojaczek
Polski poeta i prozaik. Zaliczano do grona tzw. poetów wyklętych. Jego twórczość często dotyczyła śmierci, miłości, cielesności. Był wybitnym pisarzem, ale miał problemy w życiu osobistym, nadużywał alkoholu, awanturował się, próbował targnąć się na swoje życie. Mieszkał na ulicy Piotra Skargi.

Lech Kaczyński
Był prezydentem RP w latach 2005-2010. Zginął w katastrofie polskiego samolotu rządowego Tu-154, który rozbił się niedaleko lotniska w Smoleńsku.

Konstanty Chmielewski
Przez 17 lat pełnił funkcję prezesa i dyrektora Zakładów Azotowych Kędzierzyn. To najdłużej trwająca kadencja w historii firmy. Był twórczym inżynierem, autorem 32 projektów wynalazczych, z których 15 uzyskało ochronę patentową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska