Walczą o zdrową żywność

  Walczą o zdrową żywność

  Lis

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Siedmiu właścicieli gospodarstw ekologicznych z Kluczborka i Byczyny chce, aby powiat był strefą wolną od roślin zmodyfikowanych genetycznie.
  Pisma w tej sprawie trafiły już do władz Kluczborka, Byczyny i do starostwa. Protestujący liczą na to, że radni podejmą uchwały zakazujące na tym terenie upraw roślin, które powstały w laboratoriach, czyli GMO (Genetycznie Modyfikowanych Organizmów). Grupa producentów ekologicznej żywności włączyła się tym samym w ogólnopolską akcję "Powiedz nie GMO w Polsce". Chcą bronić naturalnych upraw, które, ich zdaniem, są ciągle jeszcze jednym z największych atutów polskich gospodarstw ekologicznych.
  - Jeśli będzie można uprawiać takie rośliny na tym terenie, to jakość naszych produktów będzie zagrożona - mówi Grzegorz Urbanowicz z Biadacza. - Pyłki roślin GMO mogą być przenoszone przez wiatr, owady, a nawet ludzi na sąsiednie uprawy, odległe nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Nie sposób będzie zapobiec krzyżowaniu się z nimi roślin konwencjonalnych.
  Gospodarstwa ekologiczne co roku poddawane są kontrolom. W razie stwierdzenia na nich upraw zmodyfikowanych genetycznie mogą nawet stracić certyfikaty.
  - Chcemy być uczciwi wobec siebie i swoich klientów, którym oferujemy zdrową żywność - mówi Elżbieta Woźniak z Biadacza. - Ale przede wszystkim chodzi nam o dobro ogólne, ponieważ nikt nie jest w stanie zagwarantować, że modyfikowane uprawy nie są szkodliwe dla zdrowia.
  Ci, którzy się pod dokumentem podpisali, deklarują, że powiat to ich pierwszy krok. Chcą walczyć o to, aby cała Opolszczyzna była strefą wolną od GMO. Takimi obszarami ogłosiły się już grupy gospodarstw z rejonu Stryszowa, Jeleniej Góry, Torunia, gmina Chmielnik oraz całe województwo podkarpackie.
  Radni w obu gminach zajmą się protestem najprawdopodobniej w lutym.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Gry On Line - Zagraj Reklama