Dziury już wyłażą

Fot. Anna Listowska
- Wpadnięcie w taką wyrwę może się skończyć wypadkiem. Dlatego teraz jeżdżę wolniej i wypatruję przeszkód na drodze - mówi Rafał Bogacz, kierowca z Wołczyna.
- Wpadnięcie w taką wyrwę może się skończyć wypadkiem. Dlatego teraz jeżdżę wolniej i wypatruję przeszkód na drodze - mówi Rafał Bogacz, kierowca z Wołczyna. Fot. Anna Listowska
Zima w pełni i trzeba jeździć slalomem. Na śliskiej nawierzchni to szczególnie niebezpieczne, ale co zrobić, skoro pod śniegiem czyhają groźne wyrwy w asfalcie. Kto ich nie ominie, ryzykuje nawet rozerwaniem opony.

Dużo jeżdżę po całym powiecie. W najgorszym stanie są drogi w gminie Byczyna - mówi kierowca Andrzej Woźniak. - Najbardziej zniszczone są te wiejskie, niezbyt ruchliwe.
Drogowcy przyznają, że po każdej zimie jest gorzej. Stan jezdni będą mogli ocenić dopiero, gdy śnieg stopnieje i skończą się mrozy. Zarządcy dróg boją się ocieplenia, bo nie mają pieniędzy na pozimowe remonty.
- Nie położymy nowych nawierzchni, połatamy tylko ubytki - wyjaśnia Kazimierz Sztajglik, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kluczborku - A to nie jest rozwiązanie.
- Teraz na drodze trzeba bardzo uważać - opowiada Rafał Bogacz z Wołczyna. - Nie ma innego wyjścia, jak jeździć wolniej, wypatrywać dziur i je omijać. Inaczej może się to źle skończyć.
Rejon Dróg Krajowych w Kluczborku corocznie wydaje na likwidację szkód po zimie około 600-700 tys. zł. W tym roku dyrekcja też jest przygotowana na taką kwotę. Największe ubytki są na nawierzchniach położonych wiele lat temu. Nowe, wykonane w najnowszych technologiach, znacznie lepiej znoszą mróz i lód.
OKIEM EKSPERTA
Musisz mieć mocne dowody
- Gdzie i jak starać się o odszkodowanie za straty spowodowane złym stanem dróg? - radzi Janusz Kuliberda, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta w Kluczborku:
- Jeżeli poszkodowany posiada auto-casco, sprawa jest prosta. Zwraca się do swojego ubezpieczyciela i on zajmuje się całą sprawą. Sytuacja komplikuje się, gdy kierowca takiego ubezpieczenia nie ma. Wtedy o odszkodowanie trzeba się zwrócić do zarządcy drogi. Jeżeli roszczenia nie zostaną uwzględnione, a poszkodowany jest przekonany o swojej racji, pozostaje mu droga sądowa z powództwa cywilnego. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że trzeba mieć mocne dowody. Warto więc zadbać o dobre udokumentowanie szkody i okoliczności, w jakich do niej doszło. Na pewno dobrze jest mieć świadków i zaświadczenie z policji. Zdecydowanie musi być też wykluczony udział własny. Jeśli, przykładowo, kierowca jechał zbyt szybko, wjechał w dziurę i urwał koło, wtedy z pewnością nie ma szans na odszkodowanie. Nie dostosował prędkości jazdy do warunków na drodze i wina jest po jego stronie. Jako rzecznik praw konsumenta nikomu nie odmawiam porady prawnej. Jeśli ktoś zgłosi się do mnie z takim problemem, to oczywiście poinformuję go, jakie może podjąć kroki w dochodzeniu swoich praw. Nie będę mógł jednak takiej sprawy poprowadzić ani poszkodowanego reprezentować, ponieważ to nie leży w moich kompetencjach.

TU JEST NAJGORZEJ
Drogi powiatowe: okolice Ciecierzyna, Jaśkowic, Miechowa, droga w Kraskowie, ul. Fabryczna w Kluczborku.
Drogi krajowe: odcinki dróg Kostów -Byczyna, Krzywizna - Kluczbork, Gorzów - Praszka, ul. Opolska i Katowicka w Kluczborku, ul. Kluczborska w Oleśnie.

RZECZNICY PRAW KONSUMENTA
Kluczbork: Janusz Kuliberda, starostwo powiatowe przy ul. Katowickiej 1, tel. 418-52-18 w. 176. Biuro czynne w poniedziałek 8.00 - 16.00, od wtorku do piątku 7.00 - 15.00.
Olesno: Barbara Garncarek, starostwo powiatowe przy ul. Pieloka 21, tel. 359-78-33 w. 106. Biuro czynne od poniedziałku do piątku 8.00 - 15.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska