Będą patrzeć władzy na ręce

  Będą patrzeć władzy na ręce

  Monika Kluf mkluf@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Wołczyn to kolejna gmina w powiecie (po Byczynie i Kluczborku), która przystąpiła do antykorupcyjnego programu dla samorządów "Przejrzysta Polska".

  Zasady dobrego rządzenia
  (według kodeksu akcji)
  - przejrzystość
  - brak tolerancji dla korupcji
  - udział mieszkańców w rządzeniu gminą
  - przewidywalność
  - fachowość
  - rozliczalność  Chcemy, żeby mieszkańcy mieli większy udział w rządzeniu gminą - mówi burmistrz Leszek Wiącek.
  Na razie mają możliwość zgłaszać postulaty, uwagi i zastrzeżenia do tego, co robią władze, m.in.
  na zebraniach wiejskich, które właśnie odbywają się w poszczególnych sołectwach. Jednak takie zebrania odbywały się przed przystąpieniem do programu. Nowością ma być szersze niż do tej pory upublicznianie działań samorządowców.

  - Chodzi o rozliczanie się z podjętych decyzji i wydanych publicznych pieniędzy przed społeczeństwem - mówi Wiącek. - Chcemy, żeby nasze decyzje były przejrzyste, również te kadrowe. Są różne opinie na ten temat. W ramach programu przy przyjęciach nowych pracowników będziemy się kierować kolejną zasadą zawartą w tym programie, czyli zasadą fachowości - zaznacza burmistrz.

  Co do pracowników już zatrudnionych, jest przewidziany system szkoleń. W tej chwili 8 pracowników podjęło studia, w tym także podyplomowe, w ramach podnoszenia kwalifikacji. Robią to za własne pieniądze.
  Wkrótce burmistrz poda do wiadomości swój nowy adres e-mailowy, pod który mieszkańcy będą mogli kierować wszelkie sygnały. - Będą one w miarę możliwości systematycznie rozpatrywane - dodaje Wiącek. - Przeze mnie bądź przez kompetentnych urzędników.
  Na jednej z najbliższych sesji radni będą debatować nad przyjęciem zasady imiennego głosowania wszystkich uchwał. Dzięki niej mieszkańcy mogą się dowiedzieć nie tylko, jak się rozkładały głosy radnych, ale także jak głosowali.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama