Demokracja w podstawówce

  Demokracja w podstawówce

  Monika Kluf

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  W szkole podstawowej nr 1 w Kluczborku nie ma typowego samorządu. Są za to sejm i rada ministrów. - Mamy większy wpływ na to, co się u nas dzieje i czujemy się za to bardziej odpowiedzialni - mówi premier Jan Sygulla z VI b.
  Na pomysł utworzenia rządu wpadła Mariola Bużowicz-Babis, polonistka. - Na szczęście nasi uczniowie w żadnej mierze nie próbują naśladować polskich polityków - mówi nauczycielka.
  - Trochę pomagałem w dopracowywaniu szczegółów - dodaje premier. W skład jego rządu wchodzą ministrowie ds. europejskich, ekologii, kultury i rozrywki, sportu i rekreacji, spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych.

  Sejm, na którego czele stoi marszałek Sławek Mackiewicz, do następnych demokratycznych wyborów tworzą samorządy klasowe. Posłowie też zgłaszają pomysły i przekazują je rządowi. Każde ministerstwo, rząd i sejm mają swoich opiekunów - nauczycieli.
  Michał Lewek, minister sportu i rekreacji: - Organizujemy różne imprezy szkolne. W najbliższym czasie będzie turniej piłki nożnej dla chłopców klas IV - VI.
  Ministerstwo ds. europejskich kierowane przez Agnieszkę Wietrzyk zajmuje się wszystkim, co jest związane z Unią Europejską, a przede wszystkim propagowaniem wiedzy na ten temat. - Współpracujemy też z Domem Europejskim w Opolu - dodaje minister Agnieszka.
  Ewelina Wojtunik kieruje ministerstwem spraw wewnętrznych. - Bezpieczeństwo to jedna z ważniejszych spraw w każdej szkole - podkreśla. - Na przykład zachowanie uczniów na wycieczkach.
  Bywały z tym kłopoty. Resort przygotował więc regulaminy wycieczek, z którymi każdy uczestnik musi się przed wyjazdem zapoznać, podpisać i przestrzegać. Szkolne MSW zajmuje się też zabezpieczaniem imprez, dyskotek. Do tej pory bawiących się pilnował nauczyciel. Teraz dołączyli uczniowie z "ochrony". - Nie ma kręcenia się po budynku, wygłupów na korytarzach. Bawią się wszyscy. Nowe zasady się przyjęły i jest lepiej - mówi minister Ewelina.

  Jej resort ściśle współpracuje z ministerstwem kultury i rozrywki, kierowanym przez Monikę Szczepańską. - Zajmujemy się organizowaniem dyskotek, gier, zabaw szkolnych. Staramy się z wszystkimi resortami zdobywać fundusze na ten cel, m.in. przez zbiórkę makulatury. Sukcesem ministerstwa jest ostatni bal przebierańców dla starszych klas. Nie było stroju - nie było wstępu. Wszyscy przyszli przebrani. I było super! - dodaje minister Monika.
  Ministerstwo do spraw ekologii, kierowane przez Magdę Walenię, poza organizowaniem zbiórek makulatury, założyło szkolne koło PCK. - Wybieramy się do władz miasta z apelem o zwiększenie liczby koszy na śmieci - mówi minister Magda. - Zauważyliśmy, że na odcinku kilkuset metrów w centrum miasta nie ma ani jednego kosza.

  Premier Jan Sygulla: - Uważam, że takie przeobrażenie samorządu szkolnego wychodzi szkole i nam na dobre. W to, co się dzieje w szkole, angażuje się więcej ludzi. Stąd więcej pomysłów. Odpowiadamy nie tylko za nie, ale także za efekt.
  Na najbliższe posiedzenie sejmu rada ministrów chce zaprosić samorządy ze szkół w gminie i w powiecie. - Chcemy pokazać, jak to u nas działa.
  Dyrektor szkoły Zbigniew Dernowicz pełni funkcję prezydenta. - To funkcja raczej symboliczna - zaznacza. - Pomysł jak na razie przynosi pozytywne zmiany. Rząd pracuje, efekty podsumujemy przed wakacjami.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Gry On Line - Zagraj Reklama