Grobowiec do remontu

  Fot. archiwum

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Rożnowska piramida, zabytek o wielkiej wartości historycznej, jeden z trzech takich w Europie, trafił do rejestru zabytków Opolszczyzny i ma szanse doczekać się renowacji.
  Piramida - grobowiec jest unikatem w skali Europy.

  Piramida - grobowiec jest unikatem w skali Europy. ©Fot. archiwum

  Porośnięty zielskiem, ukryty między domami i ogródkiem warzywnym grobowiec od lat niszczał. Przez zrujnowane przez wandali okna każdy mógł zajrzeć do środka, gdzie spoczywają szczątki rodziny von Eben, dawnych właścicieli rożnowskiego pałacu. W ciągu ostatnich lat, m.in. za sprawą publikacji w "NTO", obiekt został ogrodzony. Mieszkańcy dbają o teren wokół. Ale sama piramida pilnie potrzebuje renowacji, dzięki której mogłaby się stać sporą atrakcją turystyczną.

  Przekonał się o tym na własne oczy wojewódzki konserwator zabytków Maciej Mazurek. - Wykorzystaliśmy fakt, że jechał do Byczyny w sprawie renowacji tamtejszego rynku i poprosiliśmy, żeby zajrzał do Rożnowa - mówi Leszek Wiącek, burmistrz Wołczyna. - Wcześniej prowadziliśmy już rozmowy w sprawie piramidy, ale po tej wizycie mamy już pewne ustalenia.
  Mazurek przygotuje program konserwacji zabytku, w którym określony zostanie stan obiektu, zakres prac i koszty. Parafia, na której gruncie stoi piramida, złoży wniosek do ministerstwa kultury o dotację na prace konserwatorskie. Gmina ma przejąć od Agencji Nieruchomości Rolnych położony po sąsiedzku dawny park przypałacowy i wspólnie z mieszkańcami wsi doprowadzić go do porządku.

  - W ten sposób piramida, stojący obok niej drewniany kościół i park mają stworzyć mały kompleks turystyczny - mówi Wiącek. - Wszystko zależy od tego, kiedy będą pieniądze. Zainteresowani przyszłością zabytku mają nadzieję, że jako unikat piramida ma spore szanse na dofinansowanie jej remontu.
  Pozostaje jeszcze kłopot ze zrujnowanym rożnowskim pałacem. Obiekt ma właściciela, ale ten od momentu kupna kompletnie się nim nie interesuje. Budowla powoli się rozsypuje. - Konserwator zabytków oglądał to, co zostało z pałacu, który jeszcze 1997 r. był w całkiem dobrym stanie - mówi burmistrz Wołczyna. - I zapowiedział wszczęcie postępowania, które pozwoli namierzyć właściciela i zmusić do zajęcia się obiektem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finałowego!

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!