Radni, pomóżcie! Nie chcemy stracić klientów!

  Radni, pomóżcie! Nie chcemy stracić klientów!

  Monika Kluf mkluf@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  - Będziemy zwalczać wszelkie próby ograniczenia ruchu w centrum - zapowiadają kupcy z kluczborskiego rynku. W zeszłym tygodniu wynajęli prawnika. Chcą zgłosić radnym obywatelską uchwałę w tej sprawie.
  Każdy mieszkaniec gminy może, zgodnie z jej statutem, zaproponować swoją uchwałę w sprawach dotyczących gminy. Warunek - trzeba zebrać pod projektem ponad 400 podpisów.
  Ostateczną decyzję w sprawie zmian w rynku podejmą burmistrzowie, rajcy jedynie mogą wyrazić swoją opinię na ten temat. Kupcy o tym wiedzą, ale chcą, by była to opinia negatywna.

  - Zebraliśmy już więcej niż 400 podpisów - mówi Janusz Sołowski, który prowadzi w centrum zakład zegarmistrzowski i agencję jednego z banków. - Podpisują się właściciele sklepów, mieszkańcy Kluczborka oraz okolicznych wsi.
  Handlowcy z centrum są zdeterminowani. Jakiekolwiek ograniczenie ruchu w centrum oznacza dla nich utratę klientów. Ostatnia propozycja władz, żeby zamknąć już tylko jedną z czterech okalających ratusz ulic, między Krakowską a Piłsudskiego, też im nie odpowiada.
  - Zniknie, lekko licząc, miejsce na około czterdzieści aut - szacuje Jarosław Konopka, właściciel kantoru w rynku.
  Pani Jadwiga z kluczborskiej
  "Pszczółki" nie rozumie, skąd taki pomysł władz:
  - Skoro ani my, ani mieszkańcy rynku nie chcą tu ograniczania ruchu, a wolą raczej pilnowania porządku w nocy, to po co te zmiany? - zastanawia się kobieta.

  Ulica przy jej sklepie nie będzie
  zamknięta. Mimo to pani Jadwiga solidarnie przyłączyła się do protestu:
  - Handel w tym mieście podupada, a z tego żyje przecież wiele rodzin. My tworzymy miejsca pracy. Musimy się bronić przed zmianami, które nikomu nie służą - dodaje.
  Trzydziestu kupców postanowiło wspólnie wynająć prawnika, który będzie ich pełnomocnikiem w batalii o rynek. Mowa o Jacku Pierzyńskim, związanym z lokalnym Forum Biznesu. Na pytanie, jak zamierza pomóc kupcom, odpowiada krótko:
  - Nie chcę uprzedzać faktów. Ale metodami administracyjnymi, rzecz jasna.
  W najbliższy piątek burmistrz poinformuje radnych o planowanych zmianach w rynku. Kupcy chcą zgłosić uchwałę jeszcze przed tym spotkaniem.
  - Nie rozpatrzymy jej w tym tygodniu, ale pod koniec miesiąca - wyjaśnia Janusz Kędzia, przewodniczący rady. - Jak się zachowa rada? Każdy będzie głosował tak, jak uważa. Mogę tylko powiedzieć, że ja, Janusz Kędzia, będę za ostatnią propozycją burmistrza, czyli zamknięciem odcinka między ulicą Piłsudskiego a Krakowską.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finału!

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finału!

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!