Szykują tory dla szynobusu

  Szykują tory dla szynobusu

  Lis

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Karczowaniem i porządkowaniem odcinka trasy, na której ma jeździć pociąg z Kluczborka do Opola, zajmują się więźniowie i bezrobotni.
  O wznowienie połączenia kolejowego ze stolicą województwa od dawna zabiegały władze gminy. Dlatego zdecydowały się wziąć na swoje barki przygotowanie sporego odcinka trasy, czyli 20 km torów. Aby jak najmniej obciążyć budżet gminy, władze zawarły porozumienie z Powiatowym Urzędem Pracy i kluczborskim Zakładem Karnym. Dzięki temu do porządkowania torowiska zaangażowano 10 bezrobotnych, 4 pracowników interwencyjnych i 5 więźniów.
  Jednym z nich jest Bronisław, skazany na 2 miesiące za jazdę po pijanemu na rowerze. - Jestem bardzo zadowolony z tej pracy - mówi. - Przebywamy na świeżym powietrzu, a jak człowiek coś robi, to i czas mu prędzej leci.

  Mimo że praca jest ciężka, więźniowie nie narzekają.
  - Nikt mnie do niej nie zmuszał, sam chciałem - zapewnia Lesław Łopuszyński. - Moim zdaniem lepiej być tutaj, na dworze, niż siedzieć w murach.
  - Prace idą pełną parą. Teraz prowadzone są w okolicach Borkowic - cieszy się Andrzej Nowak, wiceburmistrz Kluczborka. - Już przygotowano siedmiokilometrowy odcinek. Jedna trzecia zadania za nami.

  Samorządowcy liczą na to, że do końca sierpnia torowisko będzie gotowe. Po pracownikach fizycznych na szyny wejdą kolejarze. Zrobią ich dokładny przegląd i uzupełnią szkody spowodowane przez złomiarzy. Władze szacują koszt prac na około 40 tys. zł. Urząd marszałkowski obiecał wspomóc Kluczbork kwotą 12 tys. zł. Nie cały porządkowany odcinek przebiega przez gminę Kluczbork. Kilka kilometrów torów należy też do gmin Lasowice Wielkie i Murów. - Ponieważ podczas prac gospodarz powinien być jeden, my zajmiemy się wszystkim - mówi Nowak. - A potem rozliczymy się z sąsiednimi gminami.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Gry On Line - Zagraj Reklama