Koniec katolickiej szkoły

  Koniec katolickiej szkoły

  Monika Kluf <a href="mailto:mkluf@nto.pl">mkluf@nto.pl</a>

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Prowadzona przez salezjan szkoła w Kluczborku, jedyna na Opolszczyźnie, przestaje istnieć. Radni miejscy nie zgodzili się na wynajęcie zgromadzeniu piętra w budynku Publicznego Gimnazjum nr 3.
  Niepubliczne gimnazjum i liceum prowadzone przez zgromadzenie salezjan mieściło się w kilku wynajętych pomieszczeniach "zawodówki" przy ul. Byczyńskiej. - Traktowaliśmy te warunki jako przejściowe - mówi dyrektor szkoły, ks. Sławomir Szymański.

  Zgromadzenie miało zamiar postawić nowy obiekt z bazą sportową. Gmina przekazała nawet działkę na ten cel. Ale plany nie wypaliły. Z roku na rok nabór malał. W ubiegłym roku uczyło się tylko nieco ponad 30 uczniów.
  - Nasi przełożeni podjęli decyzję o likwidacji placówki, głównie ze względu na warunki lokalowe - mówi ks. Szymański. - Nie można na dłuższą metę prowadzić szkoły "kątem" w czyimś budynku. Rodzice uczniów nie chcieli likwidacji.
  Zgromadzenie nie odrzuciło możliwości dalszego prowadzenia szkoły w Kluczborku, ale na innych warunkach. Miałaby to być placówka publiczna, a więc bez czesnego i przede wszystkim w nowym obiekcie.

  Rodzice uczniów szkoły powołali grupę inicjatywną, która wyszła do władz miasta z propozycją przejęcia przez zgromadzenie PG nr 3 i utworzenia na jego bazie publicznej szkoły katolickiej - gimnazjum i liceum.
  Propozycji ostro sprzeciwili się nauczyciele i rodzice uczniów z "trójki". Grupa inicjatywna poprosiła więc o udostępnienie szkole salezjańskiej jednego piętra w PG nr 3.
  Tomasz Biernacki, dyrektor "trójki", przekonywał, że to oznacza naukę na zmiany i lekcje do godz. 20.00. Dyrektor gminnej Administracji Oświaty, Tadeusz Konarski, wyliczał, że lekcje będą trwać nie dłużej niż do 15.30. Burmistrz Jarosław Kielar - że do 17.00.

  Radni propozycję odrzucili.
  - Uważam, że nie kierowali się dobrem oświaty, tylko interesem politycznym - kwituje ks. Szymański.
  Grażyna Kowalik, matka ucznia likwidowanej szkoły, nie rozumie decyzji radnych. - Przecież udostępnienie nam piętra "trójki" oznaczałoby dla gminy oszczędności w kosztach utrzymania budynku, poza tym idzie niż demograficzny. Moja córka przejdzie do liceum prowadzonego przez salezjan w Tarnowskich Górach.
  Taką propozycję ma zgromadzenie dla swoich licealistów. Gimnazjaliści muszą poszukać miejsc w szkołach na swoim terenie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama