Dożynki wojewódzkie w Byczynie. Zagwiździe najpiękniejszą wsią opolską

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Dożynki wojewódzkie w Byczynie. Mieszkańcy Zagwiździa odbierają główną nagrodę w konkursie Piękna Wieś Opolska.
Dożynki wojewódzkie w Byczynie. Mieszkańcy Zagwiździa odbierają główną nagrodę w konkursie Piękna Wieś Opolska. Mirosław Dragon
Zagwiździe w gminie Murów zdobyło pierwszą nagrodę w konkursie Piękna Wieś Opolska 2015. Po raz pierwszy nagrodę wręczono na dożynkach wojewódzkich, które odbyły się w niedzielę w Byczynie.

Mieszkańcy Zagwiździa dostali za pierwsze miejsce w kategorii "Najpiękniejsza wieś" 15 tysięcy złotych, a dodatkowe 6 tysięcy złotych dołożył im wójt Murowa Andrzej Puławski.

- Pieniądze przydadzą się na plac zabaw dla dzieci, którego nam bardzo brakuje - zapowiada sołtys Piotr Gollenia.

Drugie miejsce w tej kategorii zdobyła Chróścina (gm. Dąbrowa), a trzecie miejsce Goszyce (gm. Bierawa).

W kategorii „Najlepszy projekt w odnowie wsi” pierwsze miejsce zdobyła Chróścina (gm. Dąbrowa) za rewitalizację XIX-wiecznego parku dworskiego ze stawami. Drugie miejsce zajęła Bogacica (gm. Kluczbork), a trzecie miejsce Pogórze (gm. Biała).

W konkursie wieńców i koron dożynkowych w kategorii koron ziarnkowych pierwsze miejsce zdobyły Żywocice (gm. Krapkowice), drugie miejsce Dylaki (gm. Ozimek), a trzecie Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych z Kępnicy.

W kategorii koron ziarnkowo-kłosowych wygrał Grocholub (gm. Walce). Drugie miejsce ex aequo zajęły: Olszowa (gm. Ujazd), Puszyna (gm. Korfantów), Roszkowice (gm. Niemodlin), a trzecie, również ex aequo, zdobyły: Łącznik (gm. Biała), Strojec (gm. Praszka) i Grodziec (gm. Świerczów).

Nagroda za pierwsze miejsce wynosiła 750 zł, ale żeby je zdobyć, trzeba było najpierw poświęcić setki godzin pracy.
- Stelaż do korony zrobiliśmy już zimą, w czerwcu zbieraliśmy zboża, suszyliśmy je, potem robiliśmy gromki, czyli wiązanki zbóż, a w końcu umieściliśmy koronę na stelażu - opowiadają Izabela Hytrek, Dorota Kapolka, Maria Kubis i Irena Sigfanz. - Przez pięć tygodnik dziesięć osób pracowało nad koroną pięć godzin dziennie. Było to bardzo czasochłonne, ale efekt podoba się chyba wszystkim.

Podczas dożynek wojewódzkich można było sobie zrobić zdjęcie na zabytkowym Zetorze 25 K z czasów głębokiego PRL-u.
- Ponad 70 osób zrobiło sobie zdjęcia, a wielu panów było zawiedzionych, że nie mogą pstryknąć sobie fotki na Zetorze, ale akcja nazywa się „Kobiety na traktory” - mówi fotografka Marlena Bednarska.

Kalendarz pod takim tytułem promować będzie gminę Byczyna. Zdjęcia kolejnych miesięcy zdobić będą zdjęcia mieszkanek gminy. Jedną z modelek będzie wiceburmistrz Katarzyna Zawadzka. Chętnych było tyle, że trzeba było zrobić casting! W końcu już w głębokim PRL-u władze głosiły, że kobiety traktorzystki „przyczyniły się do zwycięskiego zakończenia kampanii żniwnej”.


Jak mieszkańcy Zagwiździa, Pięknej Wsi Opolskiej 2015, stracili szansę na milion złotych od premiera. Czytaj w poniedziałek (7 września) w papierowym wydaniu "Nowej Trybuny Opolskiej".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska