Grupa modlitewna z Krapkowic chce mieć swoje lekcje religii. Katechetów opłaci gmina

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Pastorzy Andrzej Krajka i Roman Chmielewski (na zdjęciu) chcą objąć taką edukacją uczniów na wszystkich szczeblach edukacji: podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Pastorzy Andrzej Krajka i Roman Chmielewski (na zdjęciu) chcą objąć taką edukacją uczniów na wszystkich szczeblach edukacji: podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Za przygotowanie zajęć odpowiedzialni będą byli członkowie Odnowy w Duchu Świętym, grupy, którą bp Czaja wykluczył z Kościoła Katolickiego.

W sprawie prowadzenia swoich lekcji religii członkowie krapkowickiego zboru zwrócili się do gminy Krapkowice i tutejszego powiatu.

Pastorzy Andrzej Krajka i Roman Chmielewski chcą objąć taką edukacją uczniów na wszystkich szczeblach edukacji: podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Obaj jeszcze kilka lat temu byli związani z krapkowicką Odnową w Duchu Świętym, która w 2009 r. decyzją biskupa Andrzeja Czai została wykluczona z Kościoła Katolickiego. Obecnie grupa działa w ramach Kościoła Bożego w Chrystusie, który jest zarejestrowanym w Polsce związkiem wyznaniowym. Jej członkowie modlą się w domu kultury w Krapkowicach, a teraz rozszerzają działalność.

- Na lekcje prowadzone przez naszych katechetów będą uczęszczać dzieci i młodzież (w sumie około 50-60 uczniów), których rodzice już zadeklarowali taką chęć poprzez złożenie wniosku w szkole swojego dziecka - tłumaczy pastor Roman Chmielewski. - Zgodnie z polskim prawem dyrekcja musi taki wniosek rozpatrzyć pozytywnie i umożliwić uczniom uczestnictwo w naszych zajęciach. Lekcje będziemy prowadzić poza szkołą, w punkcie katechetycznym na Osiedlu Sady w Krapkowicach.

Działacze grupy modlitewnej deklarują, że ich lekcje religii będą otwarte dla wszystkich chętnych uczniów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ani gmina, ani powiat nie mogą odmówić, a tym bardziej zakazać krapkowickiej grupie nauki religii.

- Jeśli zgłosiłby się do nas na przykład Kościół Zielonoświątkowy albo Związek Muzułmański to także bylibyśmy zobowiązani do wprowadzenia takich zajęć z religii, obok lekcji prowadzonych przez przedstawicieli Kościoła katolickiego - wyjaśnia Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic.

Co więcej, zgodnie z polskim prawem, krapkowickie samorządy będą zobowiązane do płacenia pensji takim katechetom.

Tak było

O działalności grupy modlitewnej z Krapkowic zrobiło się głośno m.in. na przełomie 2008 i 2009 r. Jezuici przestrzegali wtedy, że „Grupa krapkowicka stosuje metody oraz głosi treści, które nie licują z nauką Kościoła i poszanowaniem wolności człowieka”.

Studenci, którzy trafili na spotkania ostrzegali: „Ci z grupy krapkowickiej zrobią wszystko, żeby oderwać od bliskich, rodziców i przyjaciół.”

W 2009 r. bp Andrzej Czaja wykluczył krapkowicką Odnowę w Duchu Świętym z Kościoła Katolickiego w związku z nieprawidłowościami w działaniu. Zabronił jednocześnie jej członkom posługiwania się tą nazwą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska