Tutaj nam bliżej!

  Fot. Beata Szczerbaniewicz

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Mieszkańcy czterech ulic na rogatkach Rogowa Opolskiego triumfują. Tydzień temu zapadła decyzja, na którą czekali pięć lat: zostaną dołączeni do sąsiedniej Dąbrówki Górnej.
  Edyta Krzewica (z prawej) i Krystyna Rottau nie mogą się już doczekać dołączenia do Dąbrówki. Gdyby mogły, tablicę przesunęłyby same.

  Edyta Krzewica (z prawej) i Krystyna Rottau nie mogą się już doczekać dołączenia do Dąbrówki. Gdyby mogły, tablicę przesunęłyby same. ©Fot. Beata Szczerbaniewicz

  Ostaraniach o przesunięcie granicy pomiędzy wioskami pisaliśmy już kilkakrotnie: pierwszy raz 13 stycznia 2000 roku, ostatni 12 maja 2004 w wydaniu "7 Dni". Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę o zmianie granic. 30 hektarów, czyli ulice: Opolska, Graniczna, Polna i Posiłkowa oraz położone za nimi grunty rolne zostaną dołączone do Dąbrówki Górnej. Pod petycją z 2004 roku o przeniesienie rogatek podpisało się 20 spośród 22 mieszkających tu rodzin. Wśród nich byli Edyta i Joachim Krzewicowie:

  - Bardzo się cieszymy z tej decyzji - mówią małżonkowie. - Wiemy, że teraz będziemy się musieli przemeldować i wymienić dokumenty, ale byliśmy tego świadomi od początku.
  Wszyscy byli "za". "Nie" powiedzieli tylko rolnicy z Rogowa, którzy mają tu pola. Zresztą oni przecież na tym stratni nie będą: nadal mogą płacić podatek u swojego sołtysa, tak jak my latami płaciliśmy swój w Dąbrówce!
  Propozycja przesunięcia granic między wioskami wzbudziła protesty mieszkańców Rogowa, który straci na tym terytorialnie i liczebnie. Dlatego zanim projekt uchwały trafił pod głosowanie, przeprowadzone zostały konsultacje społeczne. Urząd miasta rozesłał do wszystkich właścicieli gruntów w spornej okolicy listowne zapytanie wraz z kopertą i znaczkiem do udzielenia odpowiedzi. Ogółem wysłano 64 pisma. 44 właścicieli wyraziło zgodę, 10 było przeciw, reszta wstrzymała się lub nie odpisała.

  - Taki wynik pozwolił podjąć uchwałę, ale zanim mieszkańcy spornych ulic faktycznie dołączą do Dąbrówki, minie jeszcze kilka miesięcy - zastrzega Alfred Szewczyk, specjalista do spraw geodezji z Urzędu Miejskiego w Krapkowicach. - Jak uchwała się uprawomocni, burmistrz wystąpi o zmianę granicy pomiędzy miejscowościami do starosty. Trzeba będzie uzgodnić szczegółowo ich przebieg, zasięgnąć opinii Głównego Urzędu Statystycznego, nanieść potrzebne zmiany w ewidencji gruntów. W sumie starosta musi wydać 65 decyzji dla każdej działki osobno. Dopiero wtedy można będzie rozmawiać z Wojewódzkim Zarządem Dróg o przesuwaniu tablic z nazwami wsi.
  Wkrótce potem trzeba będzie zmienić nazwę ulic, numery domów. Na przykład część osób mieszka na Opolskiej w Rogowie, a w Dąbrówce też jest Opolska. Aby zmienić nazwę ulicy, potrzebna jest znowu uchwała rady.
  DLACZEGO PRZESUNĄ GRANICE
  Pomiędzy czterema ulicami Rogowa a resztą wsi znajdują ponad dwa kilometry pól i łąk, przebiega autostrada, a nad nią wysoki wiadukt, który zasłania jedną część wsi. Wszyscy przyjezdni są przekonani, że Rogów Opolski kończy się na wiadukcie. Błądziło już i pogotowie, i policja, nie mówiąc już o firmach transportowych, kurierach i zwykłych gościach. Osoby, które podpisały się pod petycją o przyłączenie do Dąbrówki Górnej, argumentowały, że tu chodzą do kościoła, na zakupy, do szkoły, na przystanek PKS i tu od lat płacą podatki.

  KTO ZA TO ZAPŁACI
  Koszty związane ze zmianami w dokumentacji geodezyjnej oraz w gminnych księgach wieczystych (ok. 12 tysięcy zł) pokryje gmina. Samemu trzeba zapłacić za wymianę dowodów osobistych (30 zł), praw jazdy (70 zł) i sądowne wprowadzenie zmian do własnych ksiąg wieczystych (koszty są zróżnicowane - ok. kilkadziesiąt zł).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Gry On Line - Zagraj Reklama