Droga pełna strachu

  Fot. Sławomir Mielnik

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Droga pełna strachu

  ©Fot. Sławomir Mielnik

  - Boimy się wychodzić z domów. Przy jezdni nie ma poboczy i nie ma się gdzie schować przed pędzącym autem - mówi Rita Grondalska z Rozwadzy.
  Droga pełna strachu

  ©Fot. Sławomir Mielnik

  Prowadzącą przez Krępną i Rozwadzę drogą niekiedy mkną setki tirów. Wioski leżą na trasie prowadzącej ze zjazdu z autostrady do Zdzieszowic i Kędzierzyna-Koźla. Najgorzej jest pod koniec tygodnia, kiedy auta pędzą jeden za drugim. Mieszkańcy czują to, bo szklanki w domowych kredensach nie przestają wtedy dzwonić.

  - Droga jest bardzo wąska, a chodnika nie ma żadnego - mówi Rita Grondalska, która mieszka przy ul. Zdzieszowickiej. - Dlaczego nikt nie pomyślał o przebudowie drogi, gdy puszczano tędy ruch z autostrady? Strach wyjść na drogę. Poboczy nie ma, w razie czego nie można nigdzie uskoczyć.
  Pani Rita opowiada, że mieszkańcy wiosek nie mają z kierowcami łatwego życia. Widząc ludzi idących ulicą, denerwują się, stukają się w głowy, trąbią klaksonem, złoszczą się.

  - No ale gdzie mamy chodzić, skoro nie ma tu ani metra chodnika, ani kawałka ścieżki rowerowej - dodaje Rita Grondalska. - Burmistrz chce pomóc, ale ma związane ręce. Samorządowcy przyjeżdżają, są poruszeni naszą sytuacją, ale nic nie mogą zrobić. Bo nie ma pieniędzy w Zarządzie Dróg Wojewódzkich. A przecież życie ludzkie jest bezcenne!
  Bezpieczeństwo to jedna sprawa, ale nadmierny ruch aut uprzykrza ludziom życie także w inny sposób. Pani Jadwidze Maciołek, której dom stoi przy ostrym zakręcie, kilkakrotnie auta wpadały na płot. Dziś nikt nie chce go już ubezpieczać. Z kolei pani Elżbiecie Gajdzie pęka dom.
  - Ciągle go remontujemy, ale to wszystko na nic, bo tu jeżdżą 30, 40-tonowe auta - skarży się pani Elżbieta. - Ściany są popękane, podobnie jak położone niedawno kafelki w łazience. Jak kiedyś to wszystko runie, to będzie tragedia!
  Mieszkańcy wiedzą, że przebudowa jezdni będzie droga i czasochłonna. Marzą tylko, by ktoś się tym zajął, zapewnił minimum bezpieczeństwa. Bogdan Poliwoda, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu, na razie kręci bezradnie głową.

  - To potężna inwestycja. Nie obejdzie się bez wywłaszczeń, bo nie każdy chętnie odda kawałek swojego ogródka, a jezdnię trzeba przede wszystkim poszerzyć - tłumaczy dyrektor. - Na razie nie mamy pieniędzy, a są w województwie miejsca, w których tych wypadków jest więcej, chociażby Szczepanek pod Strzelcami Opolskimi. Wszystkie prace na lata 2004-2006 są zakontraktowane, więc w tym czasie remontu tam nie zaczniemy. Są natomiast duże szanse w 2007.
  Na razie przy drodze stoi tylko znak "Uwaga, piesi".
  - Takie zabezpieczenie ludziom nie wystarczy - mówi Rita Grondalska. - Nie czekajmy, aż zdarzy się tragedia.
  PYTANIE "7 DNI"
  Jesteśmy za tych ludzi odpowiedzialni
  - Czy gmina może jakoś pomóc mieszkańcom Rozwadzy i Krępnej?
  Odpowiada Dieter Przewdzing, burmistrz Zdzieszowic:
  - To droga wojewódzka, ale i tak staramy się pomagać, przede wszystkim organizacyjnie. Piszemy pisma, organizujemy spotkania z władzami wyższych szczebli i dalej będziemy to robić. Tym mieszkańcom trzeba pomóc. To jest także problem gospodarczy. Zrezygnowaliśmy z ulokowania w naszej gminie firmy spedycyjnej, bo jej auta transportowe jeszcze bardziej obciążyłyby tę drogę. Jeśli Zarząd Dróg Wojewódzkich zdecyduje się na budowę chodnika, jesteśmy otwarci na rozmowy o podziale kosztów. To jest także odpowiedzialność burmistrza i rajców.


  TU SĄ WYPADKI
  Rok 2004 - samochód potrącił pieszego, który odniósł poważne obrażenia ciała.
  Rok 2004 - kierowca wjechał autem w przydrożne drzewo. Ranny trafił do szpitala.
  Rok 2003 - na wąskiej drodze auta zderzyły się w czasie wymijania.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama