Będzie miał więcej

  Beata Szczerbaniewicz

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Będzie miał więcej
  Pensja Piotra Sollocha wzrośnie o 779 zł brutto. Do tej pory dostawał aż 9733 zł brutto. Podwyżka obowiązuje od stycznia.
  Będzie miał więcej

  Komentarz

  Komentarz


  Sejm swoje, rada swoje

  Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Inną wartość ma 779 zł dla siedzącego na fotelu burmistrza i na krzesłach radnych, inną - dla tych, którzy stołków nie mają. Wiedzieli o tym głosujący, świadomie powiększając po raz kolejny przepaść między podatnikiem a władzą, która podatki ściąga i decyduje, na co je wyda. Burmistrz Krapkowic jeszcze przed podwyżką zarabiał najwięcej z 12 włodarzy wszystkich gmin powiatów krapkowickiego i strzeleckiego. Przewodniczący rady miejskiej uzasadnia podwyżkę tym, że ostatnio weszły w życie ustawy, które pomniejszyły dochody burmistrza, i trzeba mu to jakoś zrekompensować. Sejm swoje, rada swoje.
  Beata Szczerbaniewicz  Podwyżkę uchwalili radni na ostatniej sesji i to niemal jednogłośnie. Od głosu wstrzymał się tylko radny Andrzej Krajka. Nie było żadnej dyskusji, żadnych pytań. Podwyżka obowiązuje od 1 stycznia. Oznacza to, że burmistrz dostanie wyrównanie za styczeń, luty i marzec. Do tej pory Solloch zarabiał 9733 zł brutto, teraz - po podniesieniu kwoty zasadniczej oraz przysługujących mu dodatków (funkcyjny, specjalny oraz za wysługę lat) - jest to 10.512 zł. Projekt uchwały wniósł pod obrady przewodniczący Andrzej Kulpa, ale, jak powiedział, pomysł wypłynął z rady.

  - Burmistrz nie miał podwyżki od pięciu lat, wręcz przeciwnie - wskutek różnych ograniczeń prawnych jego dochody kilkakrotnie były zmniejszane, więc postanowiliśmy, że należy mu się choć częściowa rekompensata - argumentuje Kulpa. - Po potrąceniu podatków na rękę dostawał tylko 5400 zł i w odróżnieniu od innych pracowników urzędu miejskiego nie może dostawać żadnych nagród. Wiemy, że społeczeństwo źle reaguje na podwyżki urzędników, że dla emeryta taka kwota jest spora, ale prezesi przedsiębiorstw zarabiają kilkakrotnie więcej, a w końcu funkcja burmistrza to też duża odpowiedzialność i wkład pracy, a nasza gmina ostatnio odnosi same sukcesy. Długo dyskutowaliśmy na ten temat na wszystkich komisjach i prawie wszyscy zgodzili się, że należy mu się ta podwyżka, tym bardziej że to nie jest duża suma. Kiedyś zarabiał więcej o ponad 2 tysiące złotych.

  Skąd wzięło się zmniejszenie dochodów burmistrza? Z kilku ustaw. Z mocy jednej z nich w tym roku burmistrzowie dostaną tylko połowę tzw. trzynastki, a od przyszłego - już wcale. Poza tym zmniejszono ryczałt na benzynę za używanie własnego samochodu do celów służbowych (kiedyś przysługiwał na 1000 km miesięcznie, teraz - na 180 km).
  Sam burmistrz nie chciał komentować podwyżki, tłumacząc, że to dla niego niezręczne.
  ILE MAJĄ INNI
  Krzysztof Fabianowski, burmistrz Strzelec Opolskich 8787 zł
  Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina 8269 zł
  Dieter Przewdzing, burmistrz Zdzieszowic 8215 zł
  Bronisław Kurpiela, wójt Strzeleczek 8211 zł
  Hubert Kurzał, burmistrz Leśnicy 7970 zł
  Tadeusz Kauch, burmistrz Ujazdu 7811 zł
  Werner Małek - burmistrz Zawadzkiego 7584 zł
  Brygida Pytel - wójt Izbicka 7108 zł
  Józef Kotyś - burmistrz Kolonowskiego 6833 zł
  Joachim Jelito, wójt Jemielnicy 6830 zł
  Piotr Miczka, wójt Walc 6465 zł

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama