Rada speców będzie doradzać burmistrzowi Gogolina

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Rada Rozwoju Gminy Gogolin to autorski pomysł Joachima Wojtali.
Rada Rozwoju Gminy Gogolin to autorski pomysł Joachima Wojtali. archiwum
W Gogolinie powstała nietypowa rada, którą tworzy 9 fachowców od przedsiębiorczości, ekologii, zdrowia, oświaty itp.

Radę Rozwoju Gminy Gogolin powołał burmistrz Joachim Wojtala. Nie stanowi ona jednak konkurencji dla rady miejskiej, a jest organem doradczym, który w najbliższych latach będzie podpowiadał burmistrzowi m.in., w jaki sposób zainwestować unijne pieniądze, jak zorganizować oświatę w gminie i zadbać o zdrowie mieszkańców. Na czele rady, która za swoją pracę nie będzie brać ani złotówki, stanął Andrzej Balcerek, wieloletni prezes Górażdży Cementu SA i założyciel fundacji Górażdże - Aktywni w Regionie.

- Radę tworzy grupa wybitnych fachowców z różnych dziedzin - tłumaczy burmistrz Joachim Wojtala. - To ludzie z ogromnym doświadczeniem, którzy prowadzą swoje biznesy, są naukowcami, udzielają się społecznie. Chcę skorzystać z wiedzy i doświadczenia, które zdobyli. Do tej pory konsultowałem z tymi ludźmi już różne zagadnienia. Chciałem jednak tę współpracę sformalizować, by można było częściej rozmawiać o sprawach ważnych dla gminy.

W radzie rozwoju poza Andrzejem Balcerkiem zasiedli m.in.: Joachim Siekiera, prezes krapkowickiej Chespy, specjalizującej się w produkcji farb; Arkadiusz Nowak, prof. UO, specjalista w zakresie biologii, doktor nauk botanicznych; chirurg i kardiochirurg Piotr Daszkiewicz; ks. Zygfryd Glaeser, profesor nauk teologicznych i przewodniczący rady nadzorczej Instytutu Naukowo-Badawczego „Sebastianeum Silesiacum” w Kamieniu Śląskim; dr Adam Bacławski, fizyk i naukowiec na UO. Wszystkich członków rady łączy to, że są mieszkańcami Gogolina lub w jakiś sposób związani są z tą gminą.

- Jednocześnie są to osoby niezależne, niezwiązane z samorządem, które mogą odważnie wypowiadać swoje zdanie na różne tematy, na tę szczerość liczę - podkreśla burmistrz Wojtala.

Utworzenie rady rozwoju to autorski pomysł burmistrza. Prawo powoływania i odwoływania członków przysługuje właśnie jemu.

Członkowie rady dostali już pierwsze zadania - mają pochylić się nad gogolińską oświatą. Rada będzie także pracować nad przygotowaniem strategii rozwoju gminy na lata 2016-2023. Końcowa data została wybrana nieprzypadkowo, bo właśnie wtedy gmina będzie obchodzić 800 lat swojego istnienia.

Rada będzie także wspomagać tworzenie Opolskiego Ogrodu Botanicznego, który ma być w przyszłości jedną z większych atrakcji w województwie. O tej inwestycji mówi się w regionie od lat, ale obecnie jest ona na etapie koncepcji. Wiadoma jest lokalizacja - ogród powstanie na terenie gogolińskich kamieniołomów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska