Wieś chce zmienić nazwę

  Wieś chce zmienić nazwę

  Fot. Tomasz Dragan

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  W państwowym wykazie miejscowości gminy Świerczów nie ma Wężowic. Są za to Wężowite. Różnicę przypadkiem odkryli urzędnicy gminni.
  - Trzeba jak najszybciej zmienić nazwę wsi. Oby ktoś się do nas nie przyczepił, bo trzeba będzie zmieniać dowody i inne dokumenty - mówi Tadeusz Kozłowski,

  - Trzeba jak najszybciej zmienić nazwę wsi. Oby ktoś się do nas nie przyczepił, bo trzeba będzie zmieniać dowody i inne dokumenty - mówi Tadeusz Kozłowski, sołtys Wężowic. ©Fot. Tomasz Dragan

  Rada gminy postanowiła zwrócić się do ministra o zmianę nazwy wsi na Wężowice.
  - Mamy problem - nie ukrywa Andrzej Gosławski, wójt Świerczowa. - Wszystkie dokumenty od blisko 60 lat są wystawiane na Wężowice, a nie na Wężowite. Jeżeli np. w banku ktoś skrupulatny chciałby sprawdzić zgodność danych osoby z tej wsi, okazałoby się, że nie ma takiego sołectwa. Gdyby trzeba było wymienić wszystkie dokumenty, poszlibyśmy z torbami.
  Podobno wszystko zaczęło się w 1947 roku od błędnego wpisu do księgi parafialnej, podczas rejestracji nowo narodzonego dziecka. Zamiast Wężowite ktoś napisał Wężowice.
  80-letni Jerzy Zuzak, najstarszy mieszkaniec wsi, mówi: - Wężowite to niemiecka nazwa, a naszym rodakom przybyłym zza Buga łatwiej mówiło się Wężowice. I tak zostało - mówi pan Jurek.
  Wniosek gminy o zmianę nazwy wsi trzeba złożyć poprzez wojewodę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji do końca kwietnia. Potem zajmą się nim urzędnicy resortu, historycy, a minister wyda decyzję. Cała procedura może trwać nawet rok.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!