71. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. Uroczystości w Łambinowicach

Redakcja
Podczas uroczystości kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje kombatantów, władz, służb mundurowych, ale także najmłodsi.
Podczas uroczystości kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje kombatantów, władz, służb mundurowych, ale także najmłodsi. Krzysztof Świderski
Dziś minęło 71 lat od wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf, jednego z największych w Europie obozów jenieckich Wehrmachtu.

- Chcę oddać cześć tym wszystkim z nas, którzy nie doczekali wyzwolenia i tu są pochowani - mówił podczas uroczystości, jaka z tej okazji odbyła się pod pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych, Wiktor Natanson ps. Humęcki, jeden z powstańców warszawskich więzionych przez Niemców w Łambinowicach. - Niech im ziemia opolska, polska, lekką będzie!

Pierwsi jeńcy, żołnierze Wojska Polskiego, trafili do Lamsdorf we wrześniu 1939 roku. Łącznie przez Stalag 344 przeszło ponad 300 tys. żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej z całego świata. Najliczniejszą i najgorzej traktowaną grupą byli żołnierze radzieccy. Niewoli nie przeżyło ok. 40 tys. jeńców.

- Zostali tu pochowani nago, warstwami, bezimiennie, w upodleniu, by o nich zapomniano - przypomniała Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. - To miejsce jest symbolem czystego zła, czyli wojny.

Podczas spotkania w łambinowickiej siedzibie CMJW po raz pierwszy zaprezentowano film z wyzwolenia obozu, zarejestrowany przez operatorów Armii Czerwonej, a pozyskany z archiwum filmowego Federacji Rosyjskiej w Krasnogorsku. - Trwa zaledwie kilka minut, ale dla historyków ma niebywałą wartość - podkreśla Dorota Musiał z muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska