Po trzech latach prac kończy się modernizacja zapory w Nysie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Po 45 latach istnienia nyska zapora wymagała pilnego wzmocnienia, żeby nie zagrażać 50 tysiącom ludzi mieszkającym poniżej.

Kończą się prace budowlane na zaporze Jeziora Nyskiego oraz prace związane z udrożnieniem 10-kilometrowego odcinka koryta Nysy Kłodzkiej poniżej zapory.

Całkowity koszt tego ogromnego przedsięwzięcia to 430 milionów złotych, z czego około 300 mln złotych pochodzi z unijnego funduszu "Infrastruktura i Środowisko".

Projekt był jednym z ważniejszych przeciwpowodziowych zadań w Polsce ze względu na to, że stan techniczny tamy stanowił realne zagrożenie dla Nysy.

Po powodzi w 1997 roku okazało się, że budowla zrzutowa nie jest w stanie bezpiecznie przepuścić dużych ilości wody, która nie mieści się w korycie rzeki na terenie miasta. W trakcie modernizacji między innymi uszczelniono wały zapory na długości 5 kilometrów, wybudowano nowy obiekt zrzutowy, wyposażony w dodatkowe upusty denne, zmodernizowano zaporę boczną w Siestrzechowicach.

W korycie rzeki powstały trzy nowe jazy klapowe, wybudowano i zmodernizowano cztery kilometry wałów. Powstał także nowy przelew boczny na zaporze głównej w Białej. Po drugim etapie inwestycji będzie z niego wychodził kanał ulgi, opasający Nysę i bezpiecznie wypuszczający nadmiar wody ze zbiornika.

Trzy lata inwestycji miały też okresy trudne. Problemy techniczne stworzyła budowa jednego z jazów w centrum miasta. Jeden z głównych wykonawców ogłosił upadłość i jego zadania musieli przejąć dwaj pozostali. Ostatecznie inwestycję kończy, jako lider konsorcjum, firma POPR Polska Infrastruture S.A., która w ubiegłym roku przejęła spółkę Bilfinger.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska