Nysanie zdobywają Europę

  Nysanie zdobywają Europę

  Af

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Tysiące miejsc pracy, dobra płaca, świetne warunki. Takie oferty można znaleźć w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie. Szkoda tylko, że wszystkie dotyczą zagranicy.
  Firma holenderska poszukuje piętnastu bezrobotnych w wieku od 18 do 28 lat. Najlepiej absolwentów szkół rolniczych lub ogrodniczych, ewentualnie posiadających zdolności manualne. Proponuje trzymiesięczne praktyki przy segregowaniu roślin szklarniowych, oferuje od 3,5 do 4,5 euro netto za godzinę. Obiecuje też zwrócić koszty podróży.
  - Zależy nam na czasie, bo komplet dokumentów musimy wysłać już w piątek 17 grudnia - mówi Kordian Kolbiarz, szef PUP.
  Nie ma dnia, by mieszkaniec powiatu nyskiego nie wyjechał do pracy do Irlandii. W maju przy truskawkach w Niemczech znajdzie zatrudnienie 70 kobiet, którym podróż opłaci starostwo. To ewenement, gdyż większość zagranicznych ofert jest skierowana wyłącznie do mężczyzn.
  - Wyjeżdżają przede wszystkim ci, którzy mają bardzo krótką przerwę w pracy - ocenia Kolbiarz. - Najtrudniej zmobilizować osoby długotrwale bezrobotne.

  Na razie pośredniak wysłał zagranicę około 300 osób. Na przełomie lutego i marca kilkaset kolejnych wyjedzie do czeskiej fabryki samochodów w Kolinie, gdzie produkuje się między innymi toyotę i peugeota.

  - Cóż, zdobywamy Europę - mówi Kordian Kolbiarz. - Całe szczęście ci, którzy jadą dzięki naszemu pośrednictwu, nie wracają z płaczem. Mamy sprawdzone kontakty, przed wyjazdem znamy płace, warunki lokalowe.
  Nyski urząd wspiera emigrację zarobkową, bo nie ma wyjścia. Lokalny rynek pracy odradza się bardzo powoli, choć plany na przyszły rok są optymistyczne. Nysanie na czas prosperity są zmuszeni poczekać na Zachodzie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Gry On Line - Zagraj Reklama