Więźniowie się uczą

  Więźniowie się uczą

  Af

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Zespół Szkół nr 5 przy Zakładzie Karnym w Nysie ma już ponad cztery tysiące absolwentów. W piątek obchodził 45-lecie.
  Dziękujemy nauczycielom, że wypełniali nam te lata wiedzą - mówił w czasie uroczystości Leszek M., uczeń maturalnej klasy Technikum Budowy Maszyn, który odbywa karę 15 lat więzienia. Atrakcją jubileuszu był występ zespołu "Masz babo placek", zdobywcy głównej nagrody na ogólnopolskim festiwalu "Blues zza Krat".
  Szkoła przy ZK istnieje od 1959 roku. Na początku kształciła fachowców branży budowlanej, zaś od połowy lat 60. w zawodach metalowych: spawaczy, tokarzy, frezerów i techników mechaników. Obecnie w gimnazjum, szkole zawodowej i technikum uczy się ponad 200 uczniów.

  - Kształcimy dorosłych skazanych z całego kraju - informuje dyrektor szkoły Władysław Bodzioch. - Wbrew obiegowym opiniom, skazani doceniają możliwość nauki. Największą radość sprawia nam, gdy po latach dostajemy od nich listy z podziękowaniami.
  Na świadectwach szkolnych nie ma żadnej wzmianki, że ich posiadacze ukończyli naukę za kratkami, co dla skazanych nie jest bez znaczenia.
  - Szkoła nie tylko zmniejsza dolegliwość kary, ale też zmienia nasze poglądy na życie - twierdzi Radosław G., skazany na 13 lat odosobnienia.

  Od 1980 roku kilku uczniów rocznie przystępuje do matury. Do tej pory egzamin dojrzałości zdało 120 absolwentów technikum.
  - Gdy przyjechałem do Nysy, nie miałem nawet skończonej podstawówki - mówi Dariusz W. z dwunastoletnim wyrokiem. - W maju będę zdawać maturę. Cieszę się, że wygrałem sam ze sobą.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama