Konserwator podniósł poprzeczkę

  Konserwator podniósł poprzeczkę

  Af

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Zasady konkursu na zagospodarowanie nyskiego rynku miały zostać ogłoszone w październiku. Po dwóch miesiącach nie wiadomo czy w ogóle się odbędzie.
  W konkursie mieli wziąć udział fachowcy oraz ewentualnie studenci nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Ich zadaniem byłoby przedstawienie koncepcji obejmującej rozwiązania komunikacyjne, chodniki, oświetlenie, tereny zielone. Okazało się jednak, że zaprojektowanie rynku nie jest takie proste.
  - Zwróciliśmy się do opolskiego konserwatora zabytków, żeby przedstawił swoje wytyczne - informuje Edyta Bednarska-Kolbiarz, rzecznik magistratu w Nysie. - Ale potraktował temat tak szeroko, że na pewno gmina jeszcze przez kilka lat nie będzie miała pieniędzy, by zrealizować jego zamierzenia.
  Konserwator zwrócił uwagę, iż konieczne jest obniżenie posadzki rynku do poziomu pierwotnego, by rozpoznać przebieg ulic przed 1945 r. Zalecił, by odtworzyć średniowieczny układ urbanistyczny centrum Nysy i przeprowadzić prace archeologiczne, aby dowiedzieć się, jakie relikty historycznej zabudowy zachowały się pod obecną płytą rynku.
  - Bardziej zależało nam spójnej koncepcji określającej zmiany organizacji ruchu, kolorystykę elewacji, nawierzchnie jezdni - tłumaczy Iwona Zięba, kierownik biura planowania przestrzennego. - Nie myśleliśmy o tak dalekiej ingerencji, jaką sugeruje konserwator. Dlatego na razie konkurs nie zostanie ogłoszony, a jego dalsze losy rozstrzygną się w nowym roku.
  Rzecznik zapewnia, że władzom zależy na wyglądzie reprezentacyjnej części miasta. W planach jest między innymi ogłoszenie konkursu na najładniejszą i najbrzydszą sklepową witrynę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Gry On Line - Zagraj Reklama