Skoroszycom dziękujemy

  Skoroszycom dziękujemy

  Michał Lewandowski mlewandowski@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  - Lekarze się kłócą, a my cierpimy - mówi Alicja Sudałek. Od 1 stycznia mieszkańcy gminy nie będą przyjmowani w nyskim szpitalu.
  Problem tkwi w opiece nocnej i świątecznej: gminę Skoroszyce obsługują dwie przychodnie lekarskie. Czynne są od poniedziałku do piątku, do godziny 18.00. Pacjenci, którzy mieli pecha zachorować w nocy albo w niedzielę czy święto, szukali najczęściej pomocy w izbach przyjęć szpitali w Nysie lub Grodkowie. Od 1 stycznia nyski szpital zatrzaskuje przed nimi drzwi.

  - Kierownik niepublicznego ZOZ w Skoroszycach w oświadczeniu do NFZ stwierdził, że chce, aby jego pacjentów zabezpieczał w świątecznej i nocnej opiece ambulatoryjnej, lekarskiej i pielęgniarskiej niepubliczny ZOZ w Grodkowie albo niepubliczny ZOZ Optima w Nysie, a nie my - tłumaczy Norbert Krajczy, dyrektor nyskiego szpitala.
  Aldona Barsznica z przychodni Skormed w Skoroszycach: - Razem ze wskazanymi przez nas ZOZ-ami należymy do "porozumienia zielonogórskiego". Na zebraniu ustaliliśmy, że wspólnie będziemy budować przyjazny dla ludzi system opieki medycznej.

  - Do Grodkowa mamy bliżej - dodaje Krzysztof Blauman, szef przychodni w Chróścinie Nyskiej. - Myślę jednak, że doktor Krajczy przesadza, bo nie wyobrażam sobie, aby odmówił przyjęcia pacjenta.
  Norbert Krajczy: - NFZ płaci temu, kogo wskaże lekarz podstawowej opieki. Dlatego za leczenie nocne i świąteczne będziemy od mieszkańców gminy Skoroszyce pobierać opłaty lub obciążymy kosztami tamtejsze przychodnie. Każdego pacjenta będziemy sprawdzać w bazie danych na izbie przyjęć.
  Krajczy wysłał do wójta Skoroszyc dwa pisma: jedno z informacją, że od 1 stycznia nie będzie w nocy i święta przyjmował chorych z tej gminy, w drugim oświadczył, że nie podpisze ze skoroszyckimi przychodniami umowy na badania diagnostyczne i radiologiczne.

  Pogotowie przyjmie wszystkich
  Kazimierz Łukawiecki, dyrektor opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia: - Przychodnie w Skoroszycach i Chróścinie mogą same pełnić całodobową opiekę lub scedować ją na kogoś. Wybrały Grodków oraz Optimę i tam NFZ przekaże pieniądze. Dlatego doktor Krajczy ma prawo nie przyjmować pacjentów ze Skoroszyc albo kazać im płacić za leczenie w nocy i w święta. Chodzi oczywiście o zwykłe zachorowania, bowiem w przypadkach zagrażających życiu pacjenci zawsze są przyjmowani przez pogotowie ratunkowe.  Alina Baran, wójt Skoroszyc, jest zdezorientowana: - Kilkakrotnie rada gminy uchwalała stanowisko, że chcemy korzystać ze szpitala w Nysie, a nie w Grodkowie. Lekarze są jednak poza naszym wpływem i robią, co zechcą. We wtorek była sesja i doktor Aldona Barsznica uspokajała radnych, że mieszkańcy będą mieć dobrą opiekę w Grodkowie, a jeśli zechcą jechać do Nysy, to przyjmą ich w całodobowej przychodni Optima. Jak to się sprawdzi, zobaczymy po pierwszym stycznia.

  Zdania mieszkańców Skoroszyc są podzielone. - Zawsze korzystaliśmy ze szpitala w Nysie i niech tak zostanie - mówi Alicja Sudałek, sprzedawczyni w sklepie spożywczym. - Takiego zdania są też moi klienci, z którymi o tym rozmawiam. Do Nysy łatwiej dojechać, a szpital jest lepiej wyposażony.
  - Tylko że w Nysie są długie kolejki i trzeba godzinami czekać na przyjęcie - dodaje Edyta Lenart. - A w Grodkowie przyjmują nas od razu.
  - Wszystko przez to, że lekarze się między sobą kłócą, a pacjenci na tym cierpią - puentuje Alicja Sudałek.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Niezwykła książka kulinarna w prezencie!

  Niezwykła książka kulinarna w prezencie!

  Festiwal Książki już za 3 miesiące w Opolu!

  Festiwal Książki już za 3 miesiące w Opolu!

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.