Szansa dla twierdzy

  Szansa dla twierdzy

  Af

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  25 stycznia przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji jadą do Bonn na konferencję poświęconą zabytkom Dolnego Śląska.
  Szukamy pomysłów, jak ożywić turystykę na fortach - wyjaśnia Marek Szczerski, szef towarzystwa.
  Konferencję zorganizowało muzeum o nazwie Dom Śląski, a finansowana jest z budżetu Saksonii. Nysa zaczęła współpracę z Domem w ubiegłym roku podczas Europejskiego Dnia Zabytków.
  - Fort wodny i nasze znaleziska z wycieczek po fortyfikacjach zobaczyło wówczas ponad 250 turystów - cieszy się Szczerski, który liczy, iż już wkrótce będą po nich spacerować tłumy Niemców. Co ma ich przyciągnąć?

  - Mamy największą i ostatnią twierdzę na Śląsku zachowaną praktycznie w całości - tłumaczy szef towarzystwa. - Poza tym forty są związane z Józefem von Eichendorffem, niemieckim poetą romantycznym. Już udało się pozyskać 60 tys. zł na odtworzenie altany na fortyfikacji górskiej przy ul. Otmuchowskiej, w której przesiadywał poeta, i która będzie jednym z ładniejszych miejsc widokowych w mieście.
  Podczas konferencji w Bonn przyjaciele fortów chcą nawiązać kontakty biznesowe. - Mam nadzieję, że uda nam się ściągnąć wystawę, na której eksponowany jest między innymi muszkiet wyprodukowany w Nysie w 1798 roku - mówi Szczerski. - Ponadto dyrektor Domu Śląskiego obiecał pomóc nam dotrzeć do bogatych niemieckich fundacji, które zajmują się odnawianiem zabytków na naszym terenie. Jestem ostrożny, ale może coś z tego będzie.

  Dodatkowym celem wizyty będzie promocja regionu, o ile magistrat będzie tym zainteresowany. Członkowie towarzystwa liczą, że urząd udostępni im materiały filmowe z ubiegłorocznych Dni Twierdzy, niemieckojęzyczne foldery i da 240 zł na przejazd do Bonn.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Gry On Line - Zagraj Reklama