Działka za synagogę

  Działka za synagogę

  Af

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Zakończył się trwający ponad cztery lata spór z żydowską gminą wyznaniową z Wrocławia. W zamian za teren, na którym w Nysie przed wojną stała synagoga, gmina dostanie działkę w Głębinowie.
  Przypomnijmy: żydowska bożnica znajdowała się przy dzisiejszej ulicy Grzybowej, gdzie teraz stoi przedszkole. - Oddanie 45-arowej działki groziło niebezpie- czeństwem, że będziemy mieli poważny problem społeczny - mówi Marian Smutkiewicz, burmistrz Nysy. - Zanim ten jeden problem został rozwiązany, gmina wyznaniowa poinformowała samorząd o kolejnych roszczeniach. Po trzymiesięcznych negocjacjach udało się doprowadzić do ugody.
  W zamian za wszystkie roszczenia gmina żydowska dostanie działkę nad jeziorem w Głębinowie, o powierzchni niemal 700 metrów kwadratowych.
  - Porozumienie jest dla Nysy bardzo korzystne - zapewnia radny Wiesław Michoń, który negocjował jego warunki. - Po co się procesować, gdy wiadomo, że sprawa byłaby z góry przegrana? Co by się stało, gdybyśmy nagle musieli oddać przedszkole?
  Działka po synagodze w centrum miasta jest warta grubo ponad milion złotych, czyli kilkakrotnie mniej niż teren nad jeziorem.
  - Mam nadzieję, że to już koniec przepychanek i interes miasta został zabezpieczony - twierdzi Smutkiewicz. - Żadnych kolejnych wniosków innych gmin wyznaniowych o oddanie gruntów nie będzie, gdyż można je było składać jedynie do ubiegłego roku.
  Ponadto Nysa odda gminie żydowskiej ponad półhektarowy teren byłego cmentarza żydowskiego. - Niech go ogrodzą i chronią od dalszej dewastacji - mówi burmistrz.
  - Pozostaje mi tylko wyrazić ubolewanie, że w mieście nie powstanie synagoga - zakończył dyskusję Janusz Sanocki, gorący orędownik oddania wrocławskiej gminie wyznaniowej terenów w naturze i budowy tam bożnicy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Gry On Line - Zagraj Reklama