Będą mieli wiejskie muzeum

  Będą mieli wiejskie muzeum

  Kla

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Mieszkańcy Wierzbia chcą stworzyć lapidarium na swoim cmentarzu. Projekt będzie współfinansowany przez fundację im. Stefana Batorego.
  Pomysł utworzenia minimuzeum zrodził się pod koniec ubiegłego roku. Podczas sprzątania kaplicy cmentarnej w Wierzbiu mieszkańcy znaleźli 25 nagrobnych płytek porcelanowych z końca XIX wieku.

  - To pozostałości po starym niemieckim cmentarzysku, czyli po ludziach, którzy kiedyś mieszkali na naszej ziemi - tłumaczy Jadwiga Wójciak, referent do spraw programów europejskich i promocji w łambinowickiej gminie. - Szkoda byłoby zmarnować taka pamiątkę.
  Dlatego pani Jadwiga postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i wspólnie z Danielem Podobińskim z Wierzbia, historykiem pasjonatem, napisali projekt "Szepty historii". Patronat nad projektem objęła parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża św. z Wierzbia. Projekt okazał się na tyle dobry, że uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu "Kultura Bliska", organizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi oraz Fundację im. Stefana Batorego. Wierzbie dostało 3.600 zł na jego realizację.
  - Liczyliśmy wprawdzie na przeszło 7 tys. zł, bo tyle będzie nas kosztować stworzenie lapidarium, ale dobre i to - cieszy się Jadwiga Wójciak. - Resztę jakoś uzbieramy.

  Mieszkańcy Wierzbia mają zamiar zebrać wszystkie porzucone niemieckie nagrobki w jednym miejscu cmentarza. - Po zakończeniu prac porządkowych planujemy postawić tam dwujęzyczną tablicę, na której znajdą się nazwiska dawnych mieszkańców Wierzbia i fundatorów kościoła - tłumaczą autorzy projektu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finału!

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finału!

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!