Ulżą pracodawcom, pomogą bezrobotnym

  Ulżą pracodawcom, pomogą bezrobotnym

  Klaudia Bochenek

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Przed bezrobotnymi, którzy ukończyli 50 lat, pojawiła się nowa szansa. Jeśli pracodawcy znajdą dla nich etat, Powiatowy Urząd Pracy w Nysie pokryje koszty zatrudnienia.
  Nyski PUP przystąpił do programu "50 plus", na którego realizację otrzymał w tym roku dwa miliony złotych. Pracodawcy, którzy zdecydują się zatrudnić 50-letnich bezrobotnych, mogą liczyć na specjalne ulgi i doposażenie nowych stanowisk pracy. Nyski pośredniak szacuje, że w 2005 roku będzie mógł pokryć koszty zatrudnienia około 500 bezrobotnych.
  - Na jedno stanowisko możemy przeznaczyć do jedenastu tysięcy złotych - informuje Kordian Kolbiarz, kierownik PUP w Nysie. - Pracodawcy w zamian muszą dać bezrobotnym pracę na okres minimum dwóch lat. Nasza pomoc finansowa nie może jednak trwać dłużej niż cztery lata.
  Jako jeden z pierwszych pracę nysanom w wieku średnim postanowił dać Norbert Krajczy, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie.
  - Zatrudniłem hydraulika i statystkę medyczną - chwali się dyrektor Krajczy. - Nie po to w ubiegłym roku przeprowadzałem restrukturyzację, by teraz zwiększać zatrudnienie. Ale akurat tak się złożyło, że brakowało mi tych ludzi. Ponoszę niższe koszty zatrudnienia, a ludzie mają pracę. Ja jestem zadowolony, oni chyba też.
  Na wynagrodzenie i doposażenie dwóch nowych miejsc pracy Krajczy dostał z nyskiego PUP łącznie trzynaście tysięcy złotych. Teraz zastanawia się, czy w tym roku mógłby jeszcze kogoś przyjąć. Z kalkulacji wynika, że miejsce znalazłoby się dla dwóch, trzech pięćdziesięciolatków.
  "50 plus" będzie alternatywą dla wszystkich oczekujących na emeryturę, którzy nie lubią bezczynności. Ze statystyk PUP w Nysie wynika, że na terenie nyskiego powiatu bezrobotnych po pięćdziesiątce jest około czterech tysięcy. Wśród nich jest pani Zofia z Nysy.
  - Ludzi w moim wieku już nikt nie chce zatrudniać, bo młodzi są wydajniejsi i szybciej się uczą - twierdzi. Przez blisko 12 lat pracowała jako księgowa, od dwóch lat jest bezrobotna. - Cieszę się, że wreszcie ktoś pomyślał i stworzył taki wabik dla pracodawców. Może dzięki tym refundacjom łaskawiej spojrzą na kobietę w wieku średnim, która tak jak wszyscy inni chciałaby uczciwie zarabiać.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Gry On Line - Zagraj Reklama