Przyszłość wsi zależy od kredytu

  Przyszłość wsi zależy od kredytu

  Af

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Mieszkańcy Goświnowic pod Nysą są zaniepokojeni. We wsi, w okolicach elewatora zbożowego miał powstać zakład Bakomy za 65 milionów dolarów. Burmistrz Nysy zapowiadał, że firma wejdzie we wrześniu ubiegłego roku, ale do tej pory nic się tam nie dzieje.
  Bakoma miała w Goświnowicach produkować komponenty do biopaliw w oparciu o kukurydzę oraz - przy okazji - paszę. Cieszyli się mieszkańcy, którzy liczyli na pracę oraz okoliczni rolnicy. Nie dość, że mieliby gwarantowany zbyt na kukurydzę i stałe dochody, to jeszcze mogliby skorzystać z unijnych dopłat. Tymczasem coraz głośniej słychać opinie, że firma wycofała się z pomysłu.
  - To plotki - dementuje burmistrz Marian Smutkiewicz. - Budowa rozpocznie się w kwietniu lub w maju. Początkowo pracę dostanie 50 osób, później sto. Ile docelowo? Tego jeszcze firma nie zdradza.
  W trakcie omawiania jest tylko kwestia dostarczania wody, jej odprowadzania, parkingów. Reszta pozwoleń na budowę już jest. - Dla mnie nawet nie te miejsca pracy są ważne, ale fakt, iż okoliczni rolnicy będą mieli z czego żyć - cieszy się Smutkiewicz.
  Józef Pyrgies, prezes zarządu spółki Bakoma, jest mniej optymistyczny. - Wszystko zależy od tego, czy uda nam się załatwić kredyt bankowy - mówi. - Atmosfera wokół biopaliw jest nieciekawa, banki uważają więc, iż budowanie fabryki jest przedsięwzięciem ryzykownym. W ciągu kilku tygodni będziemy wiedzieli, czy uda się przeprowadzić tę inwestycję. Ale gwarancji nie ma.
  Z dwóch tysięcy mieszkańców Goświnowic niemal połowa jest bezrobotna. Zdarzają się rodziny, w których nikt nie pracuje. Rolników jest zaledwie dwóch. - Czekamy na Bakomę - mówi Danuta Jodko, sołtys wsi. - Nawet gdyby zatrudnili tylko kilkunastu ludzi, to już byłoby coś.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Gry On Line - Zagraj Reklama