Pojadą tylko najlepsi

  Pojadą tylko najlepsi

  Klaudia Bochenek kbochenek@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Blisko dwustu nysan korzysta z bezpłatnych kursów językowych dla bezrobotnych, organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Nysie.
  Uczą się języka angielskiego i niemieckiego z poszerzonym słownictwem branżowym. Na taki kurs wystarczy po prostu przyjść i kupić sobie podręczniki, które kosztują 60 złotych. To jedyny wydatek za trzymiesięczną naukę języka.
  Jak informuje Kordian Kolbiarz, kierownik PUP w Nysie, na kurs mogli się zapisywać wszyscy zainteresowani nauką, ale weryfikacją podań zajmowali się już urzędnicy z nyskiego pośredniaka. - Przyglądaliśmy się tym ludziom pod względem przydatności ich kwalifikacji na unijnych rynkach pracy - tłumaczy Kolbiarz.
  Szef urzędu pracy zapewnia, że nie jest to nauka dla samej nauki, gdyż na bezrobotnych czekają już konkretne oferty pracy. - Wiemy już, kogo potrzebują w Irlandii i Wielkiej Brytanii i pod tym kątem staramy się dobierać uczestników kursu - wyjaśniają urzędnicy.
  Po kilku lekcjach niemieckiego jest już jedna z nysanek, pani Krystyna. - Przyznam, że to świetny pomysł i z chęcią uczestniczę w zajęciach - mówi. - W przyszłości zamierzam bowiem poszukać pracy gdzieś w Niemczech.
  W zależności od efektów kursu kierownictwo PUP podejmie decyzję, czy zorganizować zajęcia dla kolejnej grupy bezrobotnych. - Jeśli przynajmniej trzydzieści procent osób znajdzie pracę za granicą, będziemy mieć pewność, że taka nauka ma sens i na pewno w przyszłości zorganizujemy kolejne kursy - zapewnia Kolbiarz. - Tym bardziej, że na 8 tys. bezrobotnych jedynie 2 proc. zna jakikolwiek język w stopniu komunikatywnym.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Nauczyciel na Medal - start głosowania finałowego!

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Światowy Dzień Toalet. Chroń środowisko z WiK Opole

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!

   Kabaret Neo-Nówka w opolskim Okrąglaku!