Nysa gotuje z Europą

  Nysa gotuje z Europą

  Klaudia Bochenek

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Uczniowie nyskiego gimnazjum diecezjalnego opracowali jeden z pięciu rozdziałów międzynarodowej książki kucharskiej. Z polskich specjałów polecają czytelnikom pierogi ruskie i barszcz z uszkami.
  Nyscy gimnazjaliści od trzech lat uczestniczą bowiem w europejskim programie Sokrates Comenius. Przygotowanie wspólnej kuchni ponad granicami było tegorocznym zadaniem domowym jego uczestników. Program dotyczy wymiany partnerskiej młodzieży i nauczycieli między szkołami z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Austrii i Węgier.
  Wydana w minionym tygodniu książka nosi tytuł "The European Cook", czyli "Europejski kucharz".
  Zawarte są w niej przepisy na potrawy narodowe wszystkich pięciu krajów uczestniczących w projekcie. Przepisy podane są w języku ojczystym autorów oraz przetłumaczone na angielski. Nyscy gimnazjaliści sami wybrali najsmaczniejsze dania i wspólnie z rodzicami oraz nauczycielami przyrządzili je, sfotografowali i opisali.
  - Jest przepis na pierogi ruskie, bigos, barszcz z uszkami, pączki i kompot - wylicza Sara Gonara z gimnazjum diecezjalnego w Nysie, która współuczestniczyła w przygotowaniu europejskiej książki kulinarnej. - Przygotowanie polskiego rozdziału kosztowało nas trochę wysiłku, ale praca nie poszła na marne. Liczy się efekt końcowy.
  Agnieszka Wacławczyk, nauczycielka angielskiego, która sprawowała pieczę nad warstwą językową książki, zapowiada, że na wydawnictwie młodzież nie poprzestanie. - W planach mamy jeszcze międzynarodowy kalendarz ze zdjęciami rodzinnych miejscowości, wydanie serii widokówek oraz nagranie wspólnej płyty CD z kolędami - wylicza Wacławczyk. - A już w maju przyjeżdżają do nas uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół, by ustalić podział zadań. Myślę, że przez najbliższych kilka miesięcy zajęć nam nie braknie.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Niezwykła książka kulinarna w prezencie!

  Niezwykła książka kulinarna w prezencie!

  Festiwal Książki już za 3 miesiące w Opolu!

  Festiwal Książki już za 3 miesiące w Opolu!

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.