Buki wróciły do zdrowia

  Buki wróciły do zdrowia

  Krzysztof Strauchmann kstrauchmann@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Wycinka będzie, ale zdecydowanie mniejsza. Śnieżna zima i wilgotna wiosna uratowały lasy w Górach Opawskich.

  Kiedy schną, trzeba palić
  Chore drzewa leśnicy muszą jak najszybciej wyciąć i wywieźć z lasu, a korę spalić. Osłabione, chore lub uschnięte drzewo jest bowiem narażone na atak tzw. szkodników wtórnych, czyli owadów albo grzybów. Najsłynniejszy z nich - kornik - zasiedla głównie drzewa iglaste. Jeśli szkodniki rozmnożą się w sprzyjających warunkach, mogą zagrozić sąsiadującym zdrowym drzewom.

  Czy wiesz, że...
  ... młody buk potrzebuje od 60 do 80 lat, by zacząć owocowanie. Obok dębów to jedne z najwolniej rosnących drzew w polskich lasach. Wiek do wyrębu buki osiągają po około 120 latach. Buki na Górze Parkowej w Głuchołazach mają nawet 200 lat.  Wczoraj firma "Komunalnik" z Głuchołaz poprosiła wojewódzkiego konserwatora przyrody o zgodę na ścięcie dwudziestu świerków i sześciu buków. Stoją w rezerwacie "Las Bukowy" w zdrojowej części miejscowości.
  - Ale wycinki będą zdecydowanie mniejsze, niż się spodziewaliśmy - mówi Zdzisław Matyjasik, prezes "Komunalnika".

  Z powodu trwającej od siedmiu lat suszy buki w Górach Opawskich zaczęły usychać. Wykonana przed rokiem ekspertyza opolskiego zespołu ochrony lasu wykazała, że w okolicach Głuchołaz choruje co drugie drzewo liściaste. Podobnie było w lasach nadleśnictwa prudnickiego na stokach Biskupiej Kopy. W rejonie rezerwatu Cicha Dolina koło Jarnołtówka porażonych było od 40 do 70 procent drzew. Tymczasem ostatnia zima z dużą ilością śniegu oraz deszczowa wiosna podniosły poziom wód w glebie. Dzięki temu drzewa się zazieleniły.
  To bardzo miła niespodzianka - cieszy się Roman Starzyk, specjalista ds. lasów w "Komunalniku".

  Wczoraj Starzyk spacerował po parku zdrojowym w Głuchołazach, szukając chorych drzew.
  - Jesienią był tu księżycowy krajobraz - wspomina. - Teraz prawie wszystkie buki są zielone. Będziemy usuwać tylko pojedyncze sztuki, które nie rokują poprawy.
  Lepiej jest również w lasach w powiecie prudnickim.
  W tej chwili nie planujemy żadnej wycinki drzew liściastych - informuje Marian Misztak z prudnickiego nadleśnictwa. - Buki się zazieleniły i zregenerowały.
  Roman Starzyk ostrzega jednak, że poprawa może być chwilowa. Jeśli lato po raz kolejny będzie suche i upalne, na jesień buki znów zaczną usychać.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama