Tacie ukradli młodość

  Tacie ukradli młodość

  Michał Lewandowski mlewandowski@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Peter Doyle, syn angielskiego żołnierza, odwiedził łambinowickie muzeum jeńców wojennych.
  Ojca Petera więziono przez pięć lat w Stalagu VIII B/344 Lamsdorf. Anglicy, których przez Stalag VIII B przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy, coraz częściej przyjeżdżają do Łambinowic.

  - Najczęściej indywidualnie. Większa grupa byłych brytyjskich jeńców i ich rodzin zapowiedziała się na czerwiec - mówi Renata Wilkoszewska, kierownik działu oświatowo-wystwienniczego.
  22-letni Leslie Doyle wpadł w ręce Niemców w 1940 roku we Francji. Uwolnili go w 1945 roku Rosjanie.
  - Tacie najbardziej wryły się w pamięć koszmarne sceny z obozu jeńców sowieckich - mówi Peter Doyle. - Opowiadał też, jak robili w konia niemieckich strażników: pędzili pod ich nosem bimber, a kiedyś wykurzyli ich z baraku niczym pszczoły z ula, zatykając nocą komin szmatami.

  Peter Doyle pokazuje kilka zachowanych zdjęć ojca z obozu: Z kolegami z drużyny piłkarskiej, z przyjacielem na tle baraku, z psem, który był ich maskotką. Leslie Doyle zmarł w 1966 roku.
  - Gdyby nie Lamsdorf, żyłby dłużej - mówi syn.
  Peter jest archeologiem w Imperial War Muzeum w Londynie. Jest tam cykl wystaw o największych ucieczkach jenieckich podczas II wojny światowej.
  - Dlatego przyjechaliśmy do Polski, a konkretnie do Żagania, gdzie w czasie wojny był obóz dla lotników. W 1944 roku uciekło z niego tunelem 80 więźniów - mówi Nigel Steel, naczelny historyk londyńskiego muzeum. - Udało się tylko trzem. Resztę Niemcy wyłapali, a na specjalny rozkaz Hitlera 50 z nich rozstrzelano.

  Amerykanie nakręcili o tym film "Wielka ucieczka". Główne role zagrali Steve Mc Queen i Charles Bronson.
  - Nie mogliśmy też ominąć obozu w Łambinowicach, w którym więziono ojca - mówi Peter Doyle. - A przy okazji z tutejszymi muzealnikami rozpoczęliśmy rozmowy o współpracy i wymianie eksponatów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama