Wielka Orkiestra obdarowała szpital w Nysie

Wielka Orkiestra obdarowała szpital w Nysie

fot. Klaudia Bochenek

Nowa Trybuna Opolska

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

Wielka Orkiestra obdarowała szpital w Nysie
Wielka Orkiestra obdarowała szpital w Nysie

8-letniej Julii podoba się nowa aparatura, zwłaszcza kreskówki na monitorze. Personel (od lewej Marta Ruszecka i Irena Rybczak) też jest zachwycony... ©fot. Klaudia Bochenek

Ultrasonograf wart 300 tys. zł trafił wczoraj na tamtejszy oddział dziecięcy. Nie dość, że robi pełną diagnostykę, to jeszcze wyświetla bajki!
Nareszcie będziemy mogły skupić się na samym badaniu, a nie zabawianiu naszych małych pacjentów - uśmiecha się Marta Ruszecka, lekarz na oddziale pediatrycznym w Nysie. - Bo do tej pory wyglądało to tak, że przy diagnozowaniu musiały być przynajmniej dwie osoby: jedna obsługiwała ultrasonograf, a druga odwracała uwagę dzieciaka. To było trudne zadanie do wykonania!

Teraz będzie prościej, bo rolę zabawiacza odegra niewielki monitor, który jest w zestawie razem z nowoczesnym USG ofiarowanym przez fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
- Tutaj lecą bajki, a tam jest jeszcze taka lampka, która co chwilę zmienia kolor światła. To też spodoba się maluchom - cieszy się doktor Irena Rybczak z oddziału dziecięcego. - Świetny sprzęt, na który od dawna wszyscy już czekaliśmy...

Bo stary ultrasonograf był już naprawdę wiekowy (14 lat codziennej eksploatacji), a przy tym co rusz się psuł. Nowe urządzenie ułatwi życie całemu personelowi oddziału dziecięcego, a maluchom i ich rodzicom da gwarancję na szybką diagnozę. - Można na nim zdiagnozować wady układu moczowego, tarczycy, a nawet nowotwory w ich bardzo wczesnym stadium - wylicza Ewa Sachaj, ordynator oddziału. - A im wcześniej je wykryjemy, tym większa będzie szansa na ich wyleczenie.


Nowoczesne USG to nie jedyny prezent fundacji dla nyskiego szpitala. W poprzednich latach trafiały na oddział pulsoksymetry, aparaty do całodobowego ekg i pomiaru ciśnienia, kardiomonitor i łóżeczka. Dyrektor Norbert Krajczy szacuje, że strumień Owsiakowej pomocy to sprzęt na kwotę przeszło miliona złotych.

Podczas wczorajszego uroczystego przekazania aparatu dla szpitala obecni byli przedstawiciele nyskiego sztabu WOŚP, który podczas tegorocznego Wielkiego Finału zebrał blisko 20 tys. zł. - Fajnie zobaczyć efekty naszej pracy - cieszył się Tomasz Ogrodowczyk. - W takich momentach utwierdzamy się w przekonaniu, że cała akcja Owsiaka nie idzie na marne!

Komentarze

Wszystkie komentarze (4) forum.nto.pl