Darek Rodewald trzeci w Rajdzie Dakar! [wideo, zdjęcia]

Mirosław Dragon
od 16 lat
To już czwarty puchar 33-letniego mechanika pokładowego z Olesna w najsłynniejszym rajdzie świata. W Dakarze zdobył już dwa złota, srebro, a teraz także brąz.

Darek Rodewald zajął 3. miejsce w Rajdzie Dakar 2017 w kategorii ciężarówek. Jechał 9-tonową ciężarówką Iveco Powerstar Strator Torpedo. Jego Team de Rooy startował w składzie: holenderski kierowca Gerard de Rooy, hiszpański nawigator Moises Torrallardona oraz polski mechanik pokładowy Darek Rodewald.

3. miejsce w najsłynniejszym rajdzie to świata to z jednej strony wielki sukces, ale z drugiej strony dla Teamu de Rooy także duży niedosyt.
- Oczywiście wolelibyśmy wygrać, ale przeżyję to trzecie miejsce. Podium było naszym celem minimum - mówi Gerard de Rooy na oficjalnej stronie Teamu de Rooy. - Mieliśmy jeden zły dzień, który pozbawił nas zwycięstwa.

Ten zły dzień wydarzył się podczas ósmego etapu. Team de Rooy był wówczas na pierwszy miejscu w klasyfikacji generalnej, ale zabłądzenie na trasie i trzy przebite opony spowodowały spore straty czasowe.

W kategorii ciężarówek wygrał największy rywal Teamu de Rooy - rosyjski Kamaz. 1. miejsce zajął Eduard Nikołajew, a 2. miejsce Dmitrij Sotnikow. 3. miejsce zdobył Team de Rooy z Darkiem Rodewaldem.

Darek Rodewald wraz z Gerardem de Rooyem wygrali Rajd Dakar dwukrotnie: w 2012 i 2016 roku.

W przyszłym roku Team de Rooy powalczy o trzecie zwycięstwo. Ekipa zapowiada, że wystartuje kompletnie nową ciężarówką.

To będzie zadanie Darka Rodewalda. To właśnie 33-letni mechanik z Olesna odpowiada z skonstruowanie samochodu do rajdu.
- Samochód rajdowy ma ze zwykłą ciężarówką z fabryki tylko tyle wspólnego, że też ma kierownicę i cztery koła - mówi Darek Rodewald.

Rajdowa ciężarówka skonstruowana przez Darka Rodewalda, który jest szefem Teamu Dakar w firmie transportowej Gerarda de Rooya, ma 13-litrowy silnik o mocy 1100 koni mechanicznych. Zatankowana do pełna ciężarówka waży nieco ponad 9 ton.

Nowy Iveco Powerstar Strator Torpedo ma być gotowy już w marcu, wtedy też rozpoczną się testy na specjalnych trasach (często testy organizuje się na poligonach). W lipcu Team de Rooy razem z Darkiem Rodewaldem prawdopodobnie wystartują w rajdzie Silk Way Rally (w Rosji, Kazachstanie i Chinach).

Historia startów Darka Rodewalda w Rajdzie Dakar:

2017 - 3. miejsce

2016 – 1. miejsce w składzie: Gerard de Rooy, Darek Rodewald, Moises Torrallardona

2015 – 9. miejsce (po pechowej awarii na czwartym etapie, kiedy w ciężarówce złamał się dyferencjał tylnej osi, Darek Rodewald z załogą spadł w klasyfikacji generalnej na 32. miejsce. W następnych etapach mozolnie odrabiał straty. Sześciokrotnie stawał na podium, zajmując trzy razy 2. i trzy razy 3. miejsce).

2014 - 2. miejsce

2013 - 4. miejsce

2012 - 1. miejsce w składzie: Gerard de Rooy, Darek Rodewald, Tom Colsoul

2011 – pierwszy start z Gerardem de Rooyem, groźny wypadek już na I etapie, po rannego Gerarda de Rooya musiał przyleciał śmigłowiec