Jazzobranie 2017. Mike Stern i Dave Weckl zagrali z młodzieżą [wideo, zdjęcia]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Gwiazdami tegorocznego Jazzobrania byli słynni jazzmani z USA: Mike Stern/ Dave Weckl Band. Punktem kulminacyjnym koncertu był tradycyjny wspólny występ zaproszonej gwiazdy z najzdolniejszymi młodymi muzykami ze szkoły muzycznej w Oleśnie.

Historia Jazzobrania to opowieść o muzycznym Kopciuszku. Baśń o nastoletnich muzykach z Olesna, którzy dostali zaproszenie na koncertowy bal z jazzowym księciem.

Kilkanaście lat temu nauczyciele szkoły muzycznej w niespełna 10-tysięcznym Oleśnie wymyślili, że zrobią festiwal jazzowy. Festiwal, na którym wraz z zaproszonymi gośćmi grać będą wspólnie nauczyciele oraz ich uczniowie.

Wymyślili oryginalną, świetnie brzmiącą nazwę - Jazzobranie. Sam festiwal przez pierwsze lata był jednak bardzo skromny, w formie koncertu w restauracji.

Ale to wtedy, w pierwszych latach wypracowano największą wartość dzisiejszego światowego Jazzobrania - Korneliusz Wiatr stworzył młodzieżowy Wind Band, stworzony z najzdolniejszych uczniów, którzy potrafią wznieść się na poziom profesjonalnych jazzmanów.

Największą dumą organizatorów Jazzobrania są coroczne zachwyty gwiazd festiwalu nad poziomem młodych muzyków z Olesna. To jest tak naprawdę jedyny atut, który pozwala ściągnąć światowe gwiazdy jazzu do ciasnej, nieklimatyzowanej sali w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie.

Na Jazzobranie od lat przyjeżdżają wielkie nazwiska sceny jazzowej: Włodek Pawlik, Eric Marienthal czy Michał Urbaniak. Wszyscy oni byli zachwyceni, jak szkoła muzyczna w prowincjonalnym miasteczku potrafi doskonale wyszkolić młodych muzyków.
Co roku powtarza się urzekająca historia, podobna do sceny przymierzanie bucika księżniczki przez Kopciuszka. Gwiazdy z pewną dozą nieufności przyjeżdżają do młodych muzyków ze szkoły muzycznej, a po wspólnym występie nie kryją zaskoczenia.

W tym roku również początkowo ciężko było ściągnąć amerykańskie gwiazdy jazzu do Olesna. Mike Stern i Dave Weckl Band ostatnie dwa tygodnie spędzili wprawdzie na koncertach w Europie, ale ich koncertowa trasa wiodła przez same metropolie: Mediolan, Oslo, Zurych, Londyn, Bratysławę, Drezno, Wilno, Rotterdam.

Trasę zakończyli w niespełna 10-tysięcznym Oleśnie! Amerykański zespół wystąpił w składzie: Mike Stern (gitara), Dave Weckl (perkusja), Tom Kennedy (bas), Bob Malach (saksofon).

Kiedy dyrektor artystyczny Jazzobrania Korneliusz Wiatr poinformował menedżera artystów, że tradycją festiwalu w Oleśnie jest wspólny występ gwiazd z młodymi muzykami, pierwszą odpowiedzią było kategoryczne NIE.

- Przekonały ich jednak nagrania wideo ze wspólnych występów z Erikiem Marienthalem i Włodkiem Pawlikiem - zdradziła prowadząca festiwal Katarzyna Suchara.

Mike Stern już w Oleśnie przyznał też, że rozmawiał z Włodkiem Pawlikiem i słynny jazzman w samych superlatywach wypowiadał się o Jazzobraniu, na którym zagrał trzy lata temu, tuż po otrzymaniu prestiżowej nagrody Grammy.

- Dziękuję, że mieliśmy okazję zagrać dzisiaj z tak wspaniałym zespołem - komplementował Mike Stern, który słowo „dziękuję” wypowiedział po polsku, wzbudzając aplauz widowni.

- Mike Stern był wzruszony, kiedy dowiedział się, że także podczas występu Wind Bandu zagramy utwory z jego płyt. Stał w kulisach przy scenie i słuchał naszego koncertu - mówi Korneliusz Wiatr, dyrygent Wind Bandu.

Jeszcze większe zaskoczenie wzbudził saksofonista Bob Malach, który za kulisami zaczął rozmawiać... po polsku! Okazało się, że jego mama jest Polką.

Amerykańscy jazzmani byli tym bardziej pełni podziwu na młodych muzyków, kiedy dowiedzieli się, że dla wielu z nastolatków do debiut na wielkiej scenie. Wind Band ma to do siebie, że skład regularnie się zmienia, dochodzą nowi uczniowie. W tym roku najmłodszymi debiutantami byli: saksofonistka Julia Matysek, flecistka Magdalena Kurdyś oraz saksofonista Samuel Kassner

Na XVI Jazzobraniu pobity został rekord frekwencji. Sala widowiskowa MDK-u pękała w szwach, na widowni było kilkaset osób.

Wstęp na festiwal w tym roku był darmowy, ponieważ Jazzobranie zdobyło dotację z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Jazzobranie było częścią projektu „I gra muzyka”, dofinansowanego z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.
Kolejnymi częściami tego muzycznego projektu będą:

  • warsztaty i koncert zespołu Asformation w Kluczborku (16-17 marca),
  • warsztaty i koncert Jana Borysewicza z zespołem w Namysłowie (13-14 kwietnia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska