Po pas w śniegu

  Fot. Mirosław Dragon

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Julkę Orlik do szkoły będzie dowoził swoim samochodem woźny Daniel Gagat.

  Julkę Orlik do szkoły będzie dowoził swoim samochodem woźny Daniel Gagat. ©Fot. Mirosław Dragon

  Jeszcze w piątek władze gminy Lasowice Wielkie uważały, że 7-letnia Julka Orlik powinna pieszo pokonywać 5 km do szkoły.
  Julkę Orlik do szkoły będzie dowoził swoim samochodem woźny Daniel Gagat.

  Julkę Orlik do szkoły będzie dowoził swoim samochodem woźny Daniel Gagat. ©Fot. Mirosław Dragon

  Uczennica I klasy Julka mieszka wraz z rodzicami w leżącym pośród lasów przysiółku Ryczek, pięć kilometrów od Chudoby. W Ryczku stoją tylko dwa budynki - jednym jest schronisko dla myśliwych, drugim dom rodziny Orlików.

  Orlikowie przyzwyczaili się już do tego, że codziennie muszą leśnymi wertepami dojeżdżać na rowerze do Chudoby do szkoły, po chleb. Sytuację skomplikowały obfite opady śniegu. Leśny dukt stał się nieprzejezdny dla roweru.
  - Teraz muszę iść na nogach i prowadzić rower, a z tyłu na krzesełku siedzi Julia - mówi Monika Orlik, matka dziewczynki.
  Taka droga zajmuje im co najmniej 1,5 godziny. Wyruszają z domu o 7 rano, do szkoły przychodzą na drugą lekcję. O sprawie opowiedzieli nam rodzice uczniów I klasy.
  - Orlikowa jest honorowa i nie skarży się - mówią.
  - A co to by dało - powątpiewa Monika Orlik - Kiedyś moi bracia dostawali od gminy nowe rowery, ale dojeżdżało wtedy więcej dzieci, a teraz jest tylko Julka.
  - Julia, niestety jest poszkodowana, bo codziennie traci jedną lekcję - mówi Anna Jacheć, wychowawczyni dziewczynki. - Ciężko jest to jej nadrobić, zwłaszcza że po południu nie ma kontaktu z rówieśnikami.

  W ostatnich dniach śniegu nawiało tak dużo, że nawet pieszo trudno było przejść przez las. Julce pomógł szkolny woźny Daniel Gagat. - Zrobiłem to z dobrego serca - mówi. - Ale tylko ją przywożę i to bardzo wcześnie, bo nie mogę przecież jeździć w godzinach pracy.
  Na zasypanej leśnej drodze do Ryczku od kilku dni widać ślady samochodu szkolnego woźnego.

  Szkoła w Chudobie nie była obojętna na los dziewczynki. Wiesława Kaliciak i dyrektor Lech Hrywna interweniowali u władz gminy i w gminnej opiece społecznej. Wychowawczyni Anna Jacheć pomogła matce Julki zredagować pismo do gminy o zorganizowanie dziecku dojazdu do szkoły.
  Władze Lasowic Wielkich nie kwapiły się jednak z załatwieniem środka transportu dla pierwszoklasistki z Ryczka. Dopiero kiedy w ubiegły piątek sprawą zainteresowała się "NTO", wójt Eugeniusz Grzesik jeszcze tego samego dnia podpisał z woźnym Gagatem umowę na dowożenie Julki Orlik do szkoły.
  Jeśli odległość ucznia z domu do szkoły wynosi ponad 3 kilometry, zgodnie z przepisami - jak twierdzą nauczyciele z Chudoby -gmina jest zobowiązana zorganizować dziecku dojazd do szkoły. Dlaczego tego nie zrobiła? Chcieliśmy o to zapytać wójta Lasowic, niestety, nie udało nam się z nim skontaktować.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Dowiedz się jaka postać stoi na strzeleckim rynku

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Wybieramy Listonosza i Placówkę Pocztową Roku!

   Gry On Line - Zagraj Reklama