Oddaj park, wojewodo

  Oddaj park, wojewodo

  Tomasz Krawczyk tkrawczyk@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Wójt Andrzej Pyziak od dwóch lat dobija się u wojewody, by potwierdziła, że na terenie gminy leży część Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. W końcu poskarżył się premierowi.

  Co tam jest
  Załęczański Park Krajobrazowy został utworzony w 1978 roku. Leży na pograniczu województw śląskiego, łódzkiego i opolskiego. Jego powierzchnia to 17 527 ha. Są w nim tereny pagórkowate (północno-wschodnia część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej) z doliną Warty z zakolem o charakterze przełomu. Charakteryzuje się bogactwem form krasowych - są tam jaskinie, leje krasowe, wapienne skałki ostańcowe, wywierzyska. Także efekty zlodowacenia, które pochodzą z plejstocenu - np. wzgórza morenowe. Są piękne lasy. Dzięki parkowi przyroda jest tam chroniona.
  Na podstawie wiem.onet.pl  Trzysta pięćdziesiąt trzy hektary terenów gminy włączył do parku w 1995 roku wojewoda częstochowski, lecz gdy Rudniki weszły do Opolszczyzny, park w sensie prawnym przestał tutaj istnieć. Powód? Po reformie ówczesny wojewoda opolski nie wydał w tej sprawie odpowiedniego rozporządzenia.
  - Po 1998 roku żyliśmy w przekonaniu, że park cały czas istnieje. Dopiero niedawno wyszło na jaw, że go nie mamy - kręci głową Andrzej Pyziak, wójt Rudnik. - Byliśmy bardzo zaskoczeni - podkreśla.

  Wójt w sierpniu 2003 roku zwrócił się do wojewody o wydanie dokumentów potwierdzających istnienie parku w Rudnikach. Wysłał Elżbiecie Rutkowskiej stos dokumentów poświadczających, że park tu był, choćby rozporządzenie wojewody częstochowskiego czy publikację wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, w którym pisze się o rudnickiej części parku.
  - Niestety, nie doczekałem się wówczas odpowiedzi. Znowu napisałem do wojewody, aż w 2004 roku dostałem odpowiedź, w której wojewoda zapewniła mnie, że projekt rozporządzenia właśnie jest przygotowywany - mówi Pyziak. - Tymczasem nic się nadal nie dzieje. A to przecież chodzi o jeden prosty dokument!

  Jadwiga Ruszkowska, zastępca dyrektora Sieradzkich Parków Krajobrazowych w Sieradzu (tej instytucji podlega Załęczański Park Krajobrazowy): - Zajmowałam się osobiście sprawą Rudnik, bo uważam, że skoro park tam istniał, to nadal powinien tam być. Są tam bardzo atrakcyjne tereny źródliskowe, które powinno się chronić. Rozporządzenie powinno zostać wydane.
  Wójt Rudnik złości się, bo - jak twierdzi - przez przewlekanie sprawy gmina może dostać po kieszeni. Wyjaśnia, że złożył wniosek o pieniądze z programu odnowy wsi, w którym mógł dostać dodatkowe punkty tylko dlatego, że ma w gminie park.
  - Gdy się okazało, że go nie mamy, nasze szanse na pieniądze zdecydowanie zmalały. Spadliśmy w rankingu - żali się wójt. - Gmina traci też w oczach turystów, a przecież mamy gospodarstwa agroturystyczne - dodaje.
  Władze Rudnik poskarżyły się premierowi, że wojewoda ociąga się z załatwieniem sprawy Rudnik. Zażądały, aby Marek Belka nakazał wojewodzie zajęcie się parkiem. Jak się dowiedzieliśmy, na pismo odpowiedział Ryszard Kalisz, szef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Przekazał sprawę do ministerstwa środowiska.

  Aleksandra Kwiecień, rzecznik wojewody opolskiego, tłumaczy, że utworzenie parku krajobrazowego nie jest procesem prostym.
  - Wymaga między innymi uzgodnień z Wojewódzką Radą Ochrony Przyrody, w której znajduje się grono kompetentnych przedstawicieli związanych z ochroną przyrody - mówi, zauważając przy tym, że wójt Rudnik mógł się sprawą zainteresować zaraz po reformie administracyjnej, a nie dopiero w kilka lat po niej.
  - Ze względu na zmiany w ustawie o ochronie przyrody przygotowany w 2004 r. projekt rozporządzenia nie mógł być podpisany przez wojewodę - dodaje. - Utworzenie parku jest zadaniem stałym i bardzo ważnym wojewódzkiego konserwatora przyrody, który przygotowuje materiały mające pomóc w podjęciu decyzji przez WROP.
  Rzeczniczka uważa, że nie ma mowy o opieszałości, a o skardze do premiera mówi krótko: - Wójt ma prawo napisać taką skargę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama