Tu jest niebezpiecznie!

  Tu jest niebezpiecznie!

  Małgorzata Krysińska mkrysinska@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Boimy się o nasze dzieci - skarżą się mieszkańcy Jaworzna. Od wielu lat domagają się chodnika i ronda.

  Po jednym pytaniu
  Zapłacimy za część prac
  - Co robicie, żeby na drogach w Jaworznie było bezpieczniej?
  Odpowiada Andrzej Pyziak, wójt Rudnik:
  - Wybudowanie tam ronda i chodnika jest niezbędne. W marcu po raz kolejny napisaliśmy do dyrekcji dróg krajowych, by ujęła to w planach, i zaproponowaliśmy pokrycie części kosztów. Wiemy, że rondo ma być w tegorocznych inwestycjach. O chodniku nikt nie mówi.

  Na razie rondo
  - Czy macie w tegorocznych planach jakieś roboty w Jaworznie?
  Odpowiada Maria Burzyńska, zastępca dyrektora opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Budowy Dróg i Autostrad:
  - W tym roku prawdopodobnie ruszymy z budową ronda. Co do chodnika, to mieszkańcy będą zmuszeni jeszcze na niego poczekać. Jak długo? Tego nie wiem. Wszystko zależy od pieniędzy. Obecnie na budowę chodników w całym województwie mamy tylko 700 tysięcy złotych rocznie. To wystarczy na wybudowanie półkilometrowego odcinka z kanalizacją odprowadzającą deszczówkę.  Jaworzno leży w gminie Rudniki przy drogach krajowych z Wielunia do Częstochowy (nr 43) i z Namysłowa do Radomska (nr 42). W godzinach szczytu suną tędy rzędy tirów, a kierowcy często zapominają o zdjęciu nogi z gazu.

  Sołtyska Zdzisława Pawlaczyk mówi, że za każdym razem, gdy widzi idące drogą dzieci z tornistrami, modli się, by bezpiecznie doszły do celu.
  - Na skrzyżowaniu ciągle dochodzi do stłuczek. Pobocze jest wąskie i dzieciaki, nie mając gdzie uciec przed autem, wpadają prosto do rowów - zaznacza.
  - Strach tędy chodzić - potwierdza Roman Kiliński. - Zdarza się, że na ostrym zakręcie ciężarówki gubią ładunek. Szczęście, że do tej pory nikomu nic się nie stało.
  We wsi jest tylko 1300 metrów chodnika: od stacji kolejowej do starego przystanku autobusowego. Żeby było bezpiecznie, potrzeba drugie tyle (od dawnego przystanku do szkoły i od stacji do rogatek wsi). Na dodatek przed szkołą powinna być namalowana zebra.


  - O chodnik walczymy więc już od kilkunastu lat - mówi Andrzej Korpowski, dyrektor szkoły w Jaworznie. - Choć zaczęła się jego budowa, to przed czterema laty ją przerwano. Stale słyszymy, że nie ma za co jej dokończyć.
  O tej sprawie pisaliśmy już we wrześniu 2004 roku. Wtedy nadkomisarz Krzysztof Głąb, wicekomendant policji w Oleśnie, napisał do Zarządu Dróg Krajowych i gminy, żeby poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w Jaworznie. Pismo nie przyniosło skutku.

  - Często widzę, jak pracownicy zarządu dróg przemierzają tę trasę i nic - opowiada sołtys Jaworzna. - Wygląda na to, że ich działania sprowadzają się do marnowania benzyny.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Niezwykła książka kulinarna w prezencie!

  Niezwykła książka kulinarna w prezencie!

  Festiwal Książki już za 3 miesiące w Opolu!

  Festiwal Książki już za 3 miesiące w Opolu!

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.