Gołębie poszły do szkoły

  Gołębie poszły do szkoły

  Mirosław Dragon mdragon@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Hodowcy ptaków pocztowych z Borek Małych mają nową siedzibę. Gmina pozwoliła im działać w budynku po byłej podstawówce.
  Sezon lotów zaczął się na początku maja. Co tydzień w niedzielę hodowcy wywożą tysiące ptaków ciężarówką ze specjalną kabiną transportową. Jadą nawet kilkaset kilometrów od domu. Tam gołębie są wypuszczane na wolność.

  - Jeszcze tego samego dnia wracają do domu - opowiada Henryk Skowronek, prezes sekcji Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Olesno-Borki Małe. - Przy sprzyjającym wietrze osiągają prędkość ponad 100 kilometrów na godzinę.
  Biuro potrzebne było hodowcom do organizowania lotów. Burmistrz Olesna dał zgodę, by ulokować je właśnie w starej szkole.
  - Na dodatek gmina za darmo przekazała nam działkę koło szkoły. Postawimy tam garaż - dodaje Henryk Skowronek.

  Przed tygodniem gołębie wywieziono na loty do Leszna. Najszybszy był gołąb Ryszarda Jasińskiego ze Sternalic. 170 kilometrów pokonał dokładnie w 83 minuty.
  - Jeździmy na loty także do Niemiec i Holandii - wylicza Henryk Skowronek. - I zdarza się, że najlepsze ptaki wracają stamtąd do gołębników jeszcze tego samego dnia!
  Hodowcy gołębi opowiadają, że nie ma dla nich większej radości, jak ujrzeć pierwszego gołębia wracającego z dalekiego lotu. Przez całą niedzielę chodzą po podwórzu, wypatrują swoich skrzydlatych pupili i skrzętnie notują dokładną godzinę ich powrotu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama