900 metrów strachu

  Fot. Małgorzata Krysińska

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  - Auta co rusz wpadają na któryś z naszych płotów - mówią Szymon Strugała (z prawej) i Ryszard Karczewski.

  - Auta co rusz wpadają na któryś z naszych płotów - mówią Szymon Strugała (z prawej) i Ryszard Karczewski. ©Fot. Małgorzata Krysińska

  Mieszkańcy Julianpola boją się o bezpieczeństwo swoje i dzieci. Chcą, by zarządca drogi wybudował im wreszcie chodnik.
  - Auta co rusz wpadają na któryś z naszych płotów - mówią Szymon Strugała (z prawej) i Ryszard Karczewski.

  - Auta co rusz wpadają na któryś z naszych płotów - mówią Szymon Strugała (z prawej) i Ryszard Karczewski. ©Fot. Małgorzata Krysińska

  Julianpol to wieś w gminie Rudniki, leżąca wzdłuż 900-metrowego odcinka bardzo ruchliwej drogi. Kierowcy rzadko zwalniają do obowiązującej tu prędkości 50 km/h. Kilku mieszkańców o mało nie przypłaciło tego życiem.
  Czesław Lizura został parę lat temu potrącony przez rozpędzonego tira. Do tej pory porusza się tylko o lasce. Zofię Kot potrącił przed siedmiu laty samochód osobowy. Wciąż odczuwa z tego powodu bóle w boku i cierpi na zawroty głowy.
  Niebezpieczny jest też zakręt we wsi, usiany dziurami.
  - Bardzo często dochodzi tu do kolizji i wypadków - denerwuje się Szymon Strugała. - Auta co rusz wypadają z tego zakrętu na któryś z naszych płotów.

  - Wiele z nich wychodzi z tego bez szwanku, więc nie zawiadamia policji - wtóruje mu Ryszard Karczewski, sąsiad. - Ale nie wszystkim szczęście sprzyja. Latem ubiegłego roku jeden z kierowców wjechał na drzewo i cudem wyszedł z tego cało. Dwa tygodnie później wypadł z zakrętu motocyklista. Uderzył w ogrodzenie Strugałów i przeleciał przez nie aż na podwórko Adamskich.
  - Wylądował dosłownie o kilkadziesiąt centymetrów od bawiących się tam moich wnucząt, 4-letniego Patryka i 9-letniego Dawida - relacjonuje Henryka Adamska. - Motor w poprzek, trup wyciągnięty w drugą stronę. Dzieci do tej pory zrywają się w nocy z krzykiem.
  Tą niebezpieczną drogą chodzą uczniowie do oddalonej o 3 km podstawówki w Jaworznie. Rodzice codziennie drżą o ich bezpieczeństwo.
  - Za każdym razem, gdy moja Justyna jedzie do szkoły rowerem, umieramy ze strachu - denerwuje się Ryszard Karczewski. - Nieraz, uskakując przed tirem, lądowała w rowie.
  - 900 metrów stąd, w Jaworznie, jest już chodnik - przyznaje Henryka Adamska. - Jednak aż skóra cierpnie na myśl, co może się zdarzyć, zanim dzieciaki tam dotrą. Zwłaszcza że na wielu odcinkach pobocze jest rozkopane lub wyboiste albo go nie ma.

  Wielokrotne interwencje w gminie i opolskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie przyniosły skutku.
  - Wygląda na to, że daremnie szarpiemy sobie nerwy, że władze są na nasze prośby głuche - podsumowuje Henryka Adamska. - Bo przecież skoro im brakuje pieniędzy, to czemu nam nie zaproponują, byśmy się do chodnika dołożyli? Na pewno by nikt nie odmówił.
  Co na to władze gminy? Jak nam powiedział wójt Andrzej Pyziak, jeszcze w ubiegłym roku wsparły innicjatywę mieszkańców i przesłały Generalnej Dyrekcji Budowy Dróg i Autostrad w tej sprawie stosowne pismo. Są też gotowe współfinansować budowę chodnika.
  - Jednak ostatnie słowo należy do zarządcy drogi - podkreślił wójt.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Trwa wojewódzki finał!

   Trwa wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama