Ptaki pojadą w luksusach

  Ptaki pojadą w luksusach

  Fot. Mirosław Dragon

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Ks. Józef Żyłka poświęca kabinę. Za ministranta posłużył mu Franciszek Klimas ze Schodni. Z tyłu prezes Jan Halupczok.

  Ks. Józef Żyłka poświęca kabinę. Za ministranta posłużył mu Franciszek Klimas ze Schodni. Z tyłu prezes Jan Halupczok. ©Fot. Mirosław Dragon

  W Pietraszowie (gm. Dobrodzień) poświęcono nową kabinę do przewozu gołębi. Kosztowała ich właścicieli pół roku pracy, 70 tysięcy złotych i sporo nerwów.
  Ks. Józef Żyłka poświęca kabinę. Za ministranta posłużył mu Franciszek Klimas ze Schodni. Z tyłu prezes Jan Halupczok.

  Ks. Józef Żyłka poświęca kabinę. Za ministranta posłużył mu Franciszek Klimas ze Schodni. Z tyłu prezes Jan Halupczok. ©Fot. Mirosław Dragon

  Rozmowa

  Rozmowa


  Jestem rasowym hodowcą

  Z ks. Józefem Żyłką, kapelanem Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, rozmawia Mirosław Dragon
  - Czy ksiądz też hoduje gołębie?
  - Oczywiście! I to od najwcześniejszego dzieciństwa. Razem z bratem hodujemy w Żędowicach 500 gołębi pocztowych. Na probostwie mam jeszcze 200 ozdobnych. W mojej kolekcji jest 15 ras, m.in. garłacze górnośląskie, strassery, dominikanery. Jestem rasowym hodowcą, jakich dzisiaj mało!
  - Jako kapelan Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych jeździ ksiądz po całej Polsce, poświęca gołębie...
  - Gołębie nie potrzebują święcenia! Są uświęcone przez naturę, Stwórca uczynił je pięknymi. Poświęcenia potrzebuje za to kabina transportowa, bo jest dziełem człowieka. Modlimy się o bezpieczeństwo i opiekę podczas transportu.
  - Skąd taka miłość do gołębi?
  - Bo gołąb jest dla chrześcijan ptakiem szczególnym. Noe wypuścił z arki po potopie kruka, ale ten nie wrócił. Potem wypuścił gołębia, który wrócił z zieloną gałązką jako symbolem nadziei. A co ofiarował św. Józef w świątyni po narodzinach Jezusa? Parę gołębi!  Drugi raz już bym chyba się nie zabierał do jej budowy - mówił Jan Halupczok, prezes sekcji Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Ozimek, do której należy dobrodzieńska gmina. - Nie spałem po nocach i musiałem się użerać z wykonawcą!
  - Trudności muszą być - pocieszał go ks. Józef Żyłka, kapelan polskich hodowców gołębi, który poświęcił kabinę. - Nikt nie zabierałby się do roboty, gdyby wiedział, co go czeka.

  Hodowcy gołębi mają teraz jedną z najlepszych kabin w Polsce. Spełnia wszystkie normy unijne - ma wentylację, żaluzje, oszklony dach, oświetlenie, pojniki dla ptaków.
  - Zrobiliśmy maksymalnie długą i wysoką kabinę - chwali się prezes Halupczok. - Byliśmy zmuszeni, bo mamy w sekcji 185 hodowców, którzy zgłosili w tym roku do lotów aż 8,5 tysiąca gołębi.
  W ubiegłą niedzielę kabina po raz pierwszy zawiozła gołębie na loty do Nowej Soli. - Najpierw w sobotę tir z kabiną jeździ po sekcjach i zbiera gołębie - opowiada Jan Halupczok. - Następnie poimy je i wieczorem jedziemy w trasę. Na miejsce docieramy w nocy, ale do rana gołębie odpoczywają. Ok. 6 rano wypuszczamy je.

  Przez całą niedzielę hodowcy chodzą koło gołębników i wypatrują swoich ulubieńców. Gołębie lecą ze średnią szybkością 80 km/h. Przy silnym sprzyjającym wietrze osiągają nawet zawrotną prędkość 130 km/h. Splendor spada na tego hodowcę, którego gołąb jako pierwszy wróci z lotu.
  Jednym z najlepszych hodowców w sekcji jest Konrad Grabowski ze Szczedrzyka, którego gołąb zdobył srebrny medal na tegorocznej Olimpiadzie Gołębi Pocztowych w portugalskim Porto.
  Największą radość hodowcy gołębi czerpią jednak nie z nagród, ale z samego patrzenia na swoich skrzydlatych ulubieńców.
  - Najpiękniejszy jest widok gołębia wracającego z lotu i składającego skrzydła przy lądowaniu - opowiada Christian Thomann z Pietraszowa. - Można to porównać z piłką nożną i tą chwilą meczu, kiedy piłka wpada do bramki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama