Nie nadużywajcie imienia papieża

  Nie nadużywajcie imienia papieża

  Fot. Mirosław Dragon

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Edward Jura i Zdzisław Ladra (z tyłu) nie są zachwyceni pomysłem władz Olesna.

  Edward Jura i Zdzisław Ladra (z tyłu) nie są zachwyceni pomysłem władz Olesna. ©Fot. Mirosław Dragon

  Radni miejscy poparli pomysł burmistrza Flaka. Chcą, by powiat nazwał imieniem Jana Pawła II szpital w Oleśnie, choć wiadomo, że to niemożliwe. - To już prawie święty, a świętością nie można szastać - mówią pacjenci szpitala.
  Edward Jura i Zdzisław Ladra (z tyłu) nie są zachwyceni pomysłem władz Olesna.

  Edward Jura i Zdzisław Ladra (z tyłu) nie są zachwyceni pomysłem władz Olesna. ©Fot. Mirosław Dragon

  Komentarz

  Komentarz


  Komu by podrzucić papieża?

  O lescy rajcy wraz z burmistrzem znaleźli sprytne wyjście z trudnej sytuacji, w jakiej postawił ich radny Antkowiak. Wniosku o uczczenie pamięci Jana Pawła II nie sposób zignorować, od razu podniosłyby się głosy oburzenia. Solny Rynek ma w zamyśle włodarzy miasta zasłynąć nową fontanną, a nie skwerem z papieskim obeliskiem. Dwujęzyczna szkoła ma zaś nosić imię Noblistów Śląskich, a Karol Wojtyła nie był ani noblistą (choć mało brakowało), ani Ślązakiem. Sprawę uczczenia papieża podrzucono więc jak kukułcze jajo powiatowi. Nieważne, że Kościół stanowczo odrzuca takie pomysły. Niech teraz się martwi starostwo.

  Mirosław Dragon  Andrzej Prochota, dyrektor szpitala, krótko ucina sprawę: - Sytuacja jest jasna, Episkopat Polski nie wyraża zgody na nazywanie szpitali imieniem papieża. A moim zdaniem za dużo jest w takich propozycjach fasadowości, a za mało żywych pomników pamięci i działania - dodaje.

  Pacjenci oleskiego szpitala też nie są zachwyceni pomysłem. - To jest już prawie święty, a świętością nie można szastać - mówią Edward Jura z Tokar i Zdzisław Ladra z Jaworzna. - Teraz wszyscy chcą nagle nazywać imieniem papieża szkoły, stadiony, teatry, place - dodaje pani Renata z Sowczyc. - A czy on by chciał, żeby stawiano mu same pomniki? Przecież to był skromny człowiek!
  Pod koniec kwietnia radny Piotr Antkowiak wystąpił z wnioskiem o nadanie imienia Jana Pawła II remontowanemu Solnemu Rynkowi w Oleśnie. Antkowiak proponował, żeby na położonym przy placu zielonym skwerze postawić obelisk lub pomnik. Pomysł wzbudził jednak wiele głosów sprzeciwu. Argumentowano, że Solny Rynek to nazwa historyczna i nie powinno się niczego zmieniać.
  - To była tylko propozycja - tłumaczy radny Antkowiak. - Moim zamysłem było nakłonienie do wspólnego zastanowienia się, w jaki sposób uczcić Jana Pawła II.
  Żadnej dyskusji jednak nie było. Na ostatniej sesji rady miejskiej olescy rajcy przegłosowali przygotowany przez burmistrza Edwarda Flaka apel do rady powiatu o nadanie imienia Jana Pawła II oleskiemu szpitalowi.

  Weż udział w dyskusji

  Weż udział w dyskusji


  Wypowiedz się na FORUM NTO  "Będzie to wyraz wdzięczności mieszkańców Olesna dla papieża, który przez swój długoletni pontyfikat pozostawił nam orędzia swojego nauczania, przepojone głęboką wiarą i ofiarną miłością do człowieka. Uczył nas jedności, pokoju ducha i miłości do bliźniego. Gmina Olesno deklaruje odpowiednią pomoc w upamiętnieniu pontyfikatu Jana Pawła II" - głosi podjęta przez rajców uchwała. Burmistrz Flak nie chciał rozmawiać z nami o apelu ani wyjaśnić, o jaką pomoc chodzi.
  - Ten apel daleko odbiega od intencji mojego wniosku - mówi Piotr Antkowiak. - Może skwer na Solnym Rynku to rzeczywiście nie najszczęśliwsze miejsce, ale nie można też nazwać imieniem papieża szpitala.
  Na razie apel rady miejskiej został przesłany do władz powiatu. - Decyzja należy do dziewiętnastoosobowej rady, na pewno dokładnie przemyślimy tę propozycję - mówi Bernard Kus, przewodniczący rady powiatu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Warto zobaczyć

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Cyrkuśniki Kabaretu Hrabi w Teatrze Kochanowskiego

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Rozpoczynamy wojewódzki finał!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Mamy bilety na koncert Macieja Maleńczuka!

   Gry On Line - Zagraj Reklama