Nowa Trybuna Opolska

Radłów sprzed 100 lat. Zobacz zdjęcia

Dzisiaj Radłów jest stolicą gminy, w której stoi urząd gminy, bank, przychodnia lekarska oraz gimnazjum z nową halą sportową. 100 lat temu Radłów był

Irena Gnot, oprac. Mirosław Dragon

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/9] Następne

Radłów sprzed 100 lat

Dzisiaj Radłów jest stolicą gminy, w której stoi urząd gminy, bank, przychodnia lekarska oraz gimnazjum z nową halą sportową. 100 lat temu Radłów był tylko małą wioską. Wioska rozbudowała się dopiero po wojnie.
Spis ludności z 1864 podawał, że Radłów liczył razem z przysiółkami Świerkla, Flaki i Diabli Młynek 9 gospodarzy, 6 półgospodarzy, 10 ogrodników, 5 półogrodników, 22 chałupnikówi 9 chałupników bez pola”.
- Jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku we wsi był jeden telefon, jeden sklep i mała szkoła z łączonymi klasami, a przez cały dzień przejeżdżał tylko jeden autobus - mówi Marta Korzekwa, emerytowana bibliotekarka i znawczyni historii lokalnej.
Widok z wieży kościelnej. Zdjęcie zrobione w 1928 roku, zaraz po wybudowaniu świątyni. Widać jeszcze chałupy kryte strzechą. Dzisiaj nadal zabudowania skupione są koło drogi, ale zniknęły stare chaty. Po lewej widać remizę strażacką, wybudowaną po wojnie.

Polecamy