10 lat współpracy Niemodlina z niemieckim Vechelde

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Przed ośrodkiem kultury polscy i niemieccy samorządowcy posadzili drzewo przyjaźni.
Przed ośrodkiem kultury polscy i niemieccy samorządowcy posadzili drzewo przyjaźni. Archiwum
W Niemodlinie uczczono uroczyście dziesięć lat wspólnego partnerstwa polskiej gminy z niemieckim miastem Vechelde. Z tej okazji m.in. przed Ośrodkiem Kultury w Niemodlinie przedstawiciele obu miast posadzili symboliczne drzewo.

- Nasza współpraca rozwija się bardzo dobrze - mówi Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina. - To nie tylko wymiana kulturalna i szkolna, ale również coś bardziej namacalnego. Na przykład w 2000 roku strażacy ochotnicy z Grabiny otrzymali od naszego partnerskiego miasta samochód gaśniczy marki Mercedes, który użytkują do dziś.

W Niemodlinie uczczono uroczyście dziesięć lat wspólnego partnerstwa polskiej gminy z niemieckim miastem Vechelde. Z tej okazji przed Ośrodkiem Kultury w Niemodlinie przedstawiciele obu miast posadzili symboliczne drzewo. Na placu przed ośrodkiem odbyło się też przecięcie wstęgi przy dwóch nowych, artystycznych ławeczkach wykonanych przez wrocławskiego Mistrza Rzemiosła Artystycznego, Honorowego Klucznika Miasta Wrocławia - Ryszarda Mazura.

Na jednej z nich siedzisko to klawiatura pianina, na drugiej zaś malarska paleta używana do rozrabiania i przechowywania farb podczas malowania. - W planach mamy montaż jeszcze dwóch podobnych ławeczek - mówi Artur Pieczarka z Urzędu Miejskiego w Niemodlinie.

W ramach uroczystości zorganizowano również sesję Rady Miasta, w której uczestniczyła delegacja z Niemiec na czele z burmistrzem Vechelde, Ralfem Wernerem oraz byłym burmistrzem tego miasta, Hartmutem Marotzem, zorganizowano też koncert przyjaźni.

Delegacja z Niemiec wraz z burmistrz Dorotą Koncewicz, złożyła również wiązanki kwiatów i zapaliła znicze na grobie byłego burmistrza Niemodlina - Stanisława Chalimoniuka, który zmarł w 2007 roku, a za rządów którego podpisano umowę partnerską z Vechelde.

- Nasi partnerzy zwiedzili również Zamek Książęcy w Niemodlinie, odwiedzili wsie wchodzące w skład gminy (oglądali między innymi zagospodarowany teren świetlicy wiejskiej w Lipnie oraz teren rekreacyjny w Molestowicach z wiatami grillowymi i miejscem do gry w kręgle) - dodaje Artur Pieczarka.

Goście byli również w odrestaurowanym kościele pod wezwaniem Imienia Najświętszej Maryi Panny w Szydłowcu Śląskim i u strażaków w Grabinie oraz w kopalni bazaltu i zakładzie produkcji styropianu w Graczach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska