15 lat porozumienia między europejskimi regionami: Opolszczyzną, Burgundią-Franche-Comte, Nadrenią-Palatynatem i Krajem Środkowoczeskim

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Liliane Lucchesi z Burgundii-Franche-Comte, Mateusz Figiel z woj. opolskiego, Heike Raab z Nadrenii-Palatynatu i Karel Horcicka z Kraju Środkowoczeskiego zapięli symboliczną kłódkę partnerstwa na Moście Groszowym w Opolu.
Liliane Lucchesi z Burgundii-Franche-Comte, Mateusz Figiel z woj. opolskiego, Heike Raab z Nadrenii-Palatynatu i Karel Horcicka z Kraju Środkowoczeskiego zapięli symboliczną kłódkę partnerstwa na Moście Groszowym w Opolu. Edyta Hanszke
O dotychczasowej współpracy opolsko-niemiecko-francusko-czeskiej i planach na przyszłość rozmawiali dziś w Opolu przedstawiciele partnerskich krajów. Na "zielonym moście" zapięli symboliczną kłódkę.

Dr Deniz Alkan, dyrektor Departamentu ds. Współpracy Zagranicznej i Spraw Europejskich z niemieckiego landu Nadrenia-Palatynat mówił, że podpisane w 2003 roku w Moguncji partnerstwo czterostronne było unikalne na skalę europejską, a oparte na najstarszym partnerstwie między niemieckim i francuskim regionami (Nadrenią Palatynatem i Burgundią).

Dziś w Opolu partnerzy podsumowali dotychczasową współpracę i mówili o planach na przyszłość. Regularne czterostronne spotkania młodzieży, wymiana stażystów regionów partnerskich, Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej i Regionach Partnerskich EUROQUIZZ, Turniej sportowy podczas Dni Przyjaźni Francusko-Niemieckiej - to dotychczasowe działania podejmowane w ramach partnerstwa.

Oświata, nauka, dokształcanie, współpraca instytucjonalna i wymiana osób, kultura, środowisko naturalne, warunki socjalne, gospodarka, zagospodarowanie przestrzenne, planowanie i rozwój regionalny, odnowa wsi, budownictwo mieszkaniowe, integracja z Unią Europejską - to pola współpracy zapisane w oświadczeniu partnerów.

Mateusz Figiel, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu urzędu marszałkowskiego w Opolu, wyjaśniał, że co roku jeden z partnerów organizuje spotkania tematyczne dla młodzieży, w których przez 15 lat udział wzięło kilkaset uczestników.

- W tym roku organizatorem będzie Burgundia-Franche-Comte, a temat będzie dotyczyć powiązania muzyki i ekologii. Z Opolszczyzny pojedzie na nie zespół muzyczny z powiatu kluczborskiego, a samo spotkanie potrwa kilka dni - wyjaśniał. - We wcześniejszych spotkaniach uczestniczyli np. studenci fizjoterapii Politechniki Opolskiej czy uczniowie szkoły muzycznej. W tym roku partnerzy wezmą też udział w Euroquizie organizowanym w Brukseli.

Karel Horčička, wicehetman Kraju Środkowoczeskiego zauważył, że zainteresowanie młodzieży udziałem w partnerstwie w ostatnich latach maleje, więc przed partnerami stoi wyzwanie przygotowania takiej oferty, która zainteresuje młodych.

- Dziś młodzież ma wiele ofert wymiany zagranicznej, choćby w ramach programu Erasmus. Kiedy startowaliśmy z programem stażystów, mieliśmy po 10 kandydatów na miejsce, dziś zainteresowanie jest mniejsze, ale do Niemiec i Francji chętnych nadal nie brakuje - zauważył Mateusz Figiel. - Sąsiadujemy z Czechami i być może stąd do najbliższego sąsiada nie ma tylu chętnych. Ważna jest też znajomość języka obcego.

Projekty w ramach partnerstwa finansowane są w ramach budżetu województwa. - W przypadku spotkań młodzieży zapewniamy dojazd, a organizatorzy finansują pobyt i opiekę. Kiedy trzy lata temu gościliśmy w Opolu młodzież partnerską, pozyskaliśmy na to spotkanie pieniądze z programu Erasmus - wyjaśniał dyrektor Figiel.

Na "zielonym mostku" partnerzy zapięli symboliczną kłódkę z wygrawerowanymi herbami partnerskich regionów na znak przyjaźni, a trzy klucze do niej trafiły do partnerów.

OPOLSKIE INFO - 18.05.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska