Dziś przypada 50. rocznica śmierci pomocniczego biskupa opolskiego Henryka Grzondziela

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
50. rocznica śmierci pomocniczego biskupa opolskiego Henryka Grzondziela. Uroczystość w parafii Opole-Grudzice.
50. rocznica śmierci pomocniczego biskupa opolskiego Henryka Grzondziela. Uroczystość w parafii Opole-Grudzice. Krzysztof Ogiolda
Wieczorną mszę św. w parafii Opole-Grudzice celebrowali biskupi: Jan Wieczorek i Jan Kopiec z Gliwic oraz pomocniczy biskup opolski Paweł Stobrawa. Przewodniczył ordynariusz opolski, bp Andrzej Czaja.

Biskup Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki i autor książki o bpie Grzondzielu, w kazaniu nawiązał do przypadającego dziś święta Chrystusa Najwyższego Kapłana.

- Kapłanem jest się dzięki miłości, która wypływa z serca Bożego. Kapłanem jest się z miłości do Kościoła – mówił. Przypomniał, że Henryk Grzondziel już jako 15-letni chłopak prowadził dziennik, który jest dziś świadectwem jego pobożności i dojrzałości. Przypomniał też najważniejsze momenty jego biografii.

Biskup Grzondziel urodził się 26 lipca 1897 r. w Załężu (dziś dzielnica Katowic) w rodzinie górniczej jako najmłodszy z trojga rodzeństwa. Brat Ignacy był starszy o 7 lat (zginął podczas I wojny światowej), siostra Salomea o pięć (została zamordowana w obozie koncentracyjnym).

Po zdaniu matury w 1916 r. odbył obowiązkową służbę wojskową w armii niemieckiej, głównie na froncie wschodnim I wojny światowej. Po wojnie rozpoczął w roku 1919 studia na Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 1923 r. otrzymał święcenia z rąk kardynała Adolfa Bertrama. Mszę prymicyjną odprawił w kościele parafialnym w Rudzie Śląskiej. Na swoją mszę prymicyjną przygotował 3700 obrazków, z czego 2000 z napisem polskim i 1700 z niemieckim.

Pracował w konwikcie teologicznym we Wrocławiu, gdzie czuwał m.in. nad przyswajaniem przez alumnów języka polskiego. Otaczał też opieką duszpasterską wspólnotę polską przy kościele św. Marcina. W 1926 r. obronił pracę doktorską. W 1927 r. podjął pracę wikariusza w parafii św. Jacka w Bytomiu, a dwa lata później w parafii w Zabrzu Biskupicach. W 1931 r. został proboszczem w parafii św. Antoniego w Wójtowej Wsi koło Gliwic. W 1935 powołany został do pracy we wrocławskim seminarium, gdzie był ojcem duchownym aż do końca wojny.

Po wojnie ks. Henryk Grzondziel włączył się do pracy duszpasterskiej. W 1947 r. został proboszczem w parafii św. Stanisława i Doroty we Wrocławiu i wykładowcą dogmatyki w świeżo uruchomionym Wyższym Seminarium Duchownym.

W 1951 r. pod wpływem władz państwowych zwolniono ks. Grzondziela z funkcji proboszcza, a następnie odwołano z pracy w seminarium i usunięto z mieszkania.

Przeniósł się wówczas na Opolszczyznę. Pracował jako kapelan u sióstr Notre Dame w Pokoju. Po trzech latach, w 1954 r. został proboszczem w Krzyżanowicach. W 1957 został mianowany przez bpa Franciszka Jopa wikariuszem generalnym, a rok później objął parafię w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej.

20 maja 1959 r. papież Jan XXIII mianował ks. Henryka Grzondziela biskupem tytularnym Atrybii, z równoczesnym skierowaniem go do pomocy bp Franciszkowi Jopowi w Opolu. Obowiązki te pełnił prawie 10 lat. Zmarł 24 maja 1968 r. Grudzicach, gdzie spędził ostatnie lata życia.

Po zakończeniu dzisiejszej mszy św. biskupi, księża i wierni przeszli przed grób biskupa usytuowany obok grudzickiego kościoła. Tam biskup Paweł Stobrawa przewodniczył modlitwom za zmarłego.

OPOLSKIE INFO - 18.05.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska