III LO i Elektryczniak z Opola w czołówce szkół najlepiej uczących przedmiotów ścisłych

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Klasa I D z Trójki - uczniowie Krzysztofa Kowalczyka - wygrała międzynarodowy konkurs „Matematyka bez granic”.
Klasa I D z Trójki - uczniowie Krzysztofa Kowalczyka - wygrała międzynarodowy konkurs „Matematyka bez granic”. III LO Opole
III LO w Opolu zajęło 25. miejsce w kraju - na 200 ogólniaków, a Elektryczniak 13. lokatę - na 100 techników, ujętych w Rankingu STEM. To najmłodszy ranking miesięcznika “Perspektywy”, pokazujący szkoły ponadgimnazjalne, których uczniowie osiągają najlepsze wyniki z matematyki, fizyki, chemii i informatyki.

Hasło STEM jest powszechnie znane w edukacji i gospodarce USA i innych krajów. Pochodzi od słów: Science, Technology, Engineering, Mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria i matematyka. To te obszary kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza droga do kariery w nauce i technice. Bez dobrej edukacji w zakresie STEM nie ma innowacyjności, rozwoju i dobrobytu.

Ranking oparty został na trzech kryteriach: wynikach matury na poziomie rozszerzonym z matematyki, fizyki z astronomią, chemii oraz informatyki, wynikach matury obowiązkowej z matematyki, a także sukcesach szkół w olimpiadach przedmiotowych, krajowych i międzynarodowych odpowiadających swoim profilem zakresowi STEM.

Przed rokiem ukazał się pierwszy ranking - wówczas tylko liceów. Opolska Trójka była na 56. miejscu. W ciągu roku zrobiła skok o 31 miejsc.

- Ogromnie nas cieszy ten awans i bardzo wysokie miejsce w kraju. To kolejny dowód, że nasza szkoła umie dobrze pracować ze zdolnymi uczniami, rozbudzać ich talenty i wzmacniać naukowe pasje - mówi Joanna Raźniewska, dyrektor III LO w Opolu.

Przykładem takiej pracy może być tegoroczny sukces klasy I D, która wygrała międzynarodowy konkurs “Matematyka bez granic”. Jest on wyjątkowy, bo rywalizują całe klasy, a więc jest adresowany nie tylko do najlepszych uczniów. Oprócz zdolności matematycznych liczy się umiejętność współpracy i podziału zadań w grupie, wyobraźnia, zdolności językowe.

W rankingu liceów znalazły się jeszcze trzy opolskie ogólniaki - Diecezjalne Humanistyczne Liceum w Nysie (42. miejsce), II LO w Opolu (84. miejsce) oraz II LO w Kędzierzynie-Koźlu (182. miejsce).

W tym roku ukazał się też pierwszy Ranking STEM Techników. W setce najlepszych szkół technicznych w Polsce znalazły się dwie z Opolszczyzny. Oprócz Elektryczniaka ujęto w nim także technikum w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Gzowskiego w Opolu, które uplasowało się na 62. miejscu.

Ranking wskazuje szkoły, które najlepiej przygotowują kandydatów na studia inżynierskie oraz w naukach ścisłych i mogą być inspirującym przykładem dla innych. Inicjatorzy rankingu są przekonani, że stanie się on rekomendacją zarówno dla kandydatów do liceów zainteresowanych naukami ścisłymi i technicznymi, jak i dla wiodących uczelni, ceniących absolwentów szkół najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych.

POLECAMY NA NTO.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska