Instytut Spraw Międzynarodowych otwarto w Opolu [zdjęcia]

Redakcja
Wiceminister Piotr Dardziński, Marcin Ociepa i rektor UO prof. Stanisław S. Nicieja (od lewej) odsłonili tablicę z logo Instytutu.
Wiceminister Piotr Dardziński, Marcin Ociepa i rektor UO prof. Stanisław S. Nicieja (od lewej) odsłonili tablicę z logo Instytutu. Krzysztof Świderski
Nowo otwarty Instytut Spraw Międzynarodowych może liczyć na szczególne wsparcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Co prawda najważniejsze instytucje polityczne i dyplomatyczne są w Warszawie, ale życie Polaków toczy się w szesnastu województwach. Stąd idea, by w każdym z nich był regionalny ośrodek debaty międzynarodowej - podkreślał podczas dzisiejszej uroczystości Jan Dziedziczak, wiceminister spraw zagranicznych. - Instytucja pod patronatem MSZ, która stymuluje dyskusję na temat polityki zagranicznej. Zależy nam na tym, by w takich miejscach jak to w Opolu, rozmawiać o niej, szukać dróg porozumienia z innymi krajami.

Dyrektorem Collegium Nobilium Opoliense jest Marcin Ociepa, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, przewodniczący Rady Miasta Opola.

- Pierwszym filarem CNO jest Szkoła Liderów - mówił podczas uroczystości. - Dziś dokładamy drugi filar, jakim jest Instytut Spraw Zagranicznych. Będziemy w nim rozmawiać m.in. o zagrożeniach, przed którymi stoimy. Bataliony na granicach nie mogą być jedyną na nie odpowiedzią. Potrzebny jest dialog, zrozumienie, szacunek i edukacja. Bo napięcia biorą się z niewiedzy.

Obecny na uroczystości Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego zwrócił uwagę na rolę, jaką w kontaktach międzynarodowych mogą pełnić naukowcy.

- Mamy w Polsce ponad 150 tys. naukowców i ponad 1,8 mln studentów. To ogromny potencjał, który, moim zdaniem nie był właściwie wykorzystywany w tym, co nazywamy dyplomacją naukową - przekonywał wiceminister. - Relacje nieformalne są bardzo ważne, a naukowcy używają języka uniwersalnego, który może się przydać gdy język międzynarodowej dyplomacji zawiedzie. W dobrych i złych czasach. Ich współpraca opiera się bowiem na wieloletnim doświadczeniu i głębokim zaufaniu. Będziemy wspierać takie inicjatywy, a opolską w sposób szczególny.

Zagraniczni goście uroczystość byli pod wrażeniem polskiej gościnności. - Jest naprawę legendarna - podkreślała Patricia Ann V. Paez, ambasador Filipin. - Ponadto nasze kraje są krajami katolickimi i uznają wartości rodzinne za bardzo ważne. Dzięki temu czuję się u was jak w domu. W imieniu rządu i ludzi z Filipin życzę sukcesu temu przedsięwzięciu, życzę wam, by Polska była cały czas w centrum światowej dyplomacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska